Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
camii, edirne, selimiye

Edirne Selimiye Camii

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Edirne Selimiye Camii

Edirne'deki ünlü Türk camii

Kanunî Süleyman'ın oğlu Selim II tarafından Edirne'de ünlü mimar Sinan'a yaptırılan Selimiye Camii selâtin camilerinin en ünlülerinden biridir Yapımı 1569'dan 1675'e kadar 6 yıl sürmüş ve yaptıran padişahın adıyla anılması için de Selimiye adı verilmiştir

Mimar Sinan bu camiyi yaparken o zamana kadar hiç bir mimarın başa­ramadığı bir işi başarmış önceki bü­yük cami ve kiliselerde görülmemiş bir ustalıkla bütün camiyi tek bir kubbeyle örtebilmiştir Bu yüzden Mimar Sinan'ın şöyle dediği söylenir: «Şehzade Camii'ni çıraklığımda Süleymaniye Camii'ni kalfalığımda Selimiye'yi ustalığımda yaptım»

Gerçekten de o zamana kadar bu gibi eserlerde ana kubbe kademeli olarak yarım kubbelerin üstünde yükselirdi Sinan bu camide ana kubbeyi 8 filayağına dayanan sekiz köşeli bir kasnak üzerine oturtmuştur Kasnak filayaklarına filayakları da dış desteklere kemerlerle bağlanmıştır Kubbenin yüksekliği 1586 m'dir (Ayasofya'nın kubbesinden l m daha yüksek) Caminin içi İznik çinileriyle süslenmiştir

ÜÇ ŞEREFE ÜÇ MERDİVEN

Caminin dört köşesinde yer alan dört minarenin dördü de üç şerefelidir Giriş kapısının iki yanındaki minarelerin üç şerefesine üç ayrı merdivenle çıkılır Öteki minareler birer merdivenlidir; her birinin yük­sekliği 70889 m'dir Minarelerin kubbeye yakınlığı camiye ayrı bir estetik güzellik vermektedir

Selimiye bir külliye olarak yapılmıştır Taş duvarlarla sınırlı geniş avlunun içinde dârülsıbyan (çocuk okulu) dârülkurra (Kur'an kursu) ve medrese vardı Ortasında oymalarla süslü bir şadırvan bulunan revaklarla çevrili Selimiye Medresesi şimdi müze haline getirilmiştir Caminin cümle kapısı mermer sarkıtlarla süs­lenmiştir Avlunun dış kapısında bile ince bir işçilik göze çarpar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com