Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
muhammed, seyyid, şah

Seyyid Muhammed Şah

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Seyyid Muhammed Şah

SEYYİD MUHAMMED ŞÂH

Evliyânın meşhurlarından Babası Seyyid Abdullah'tır 1561 (H969) senesinde Basra'da doğdu 1604 (H1013)de Şam'da vefât etti Zamânının büyük âlimlerinden ilim öğrendi Tahsil için Fars ve Hind memleketlerini dolaştı Fâris diyârında yüksek derecesi sebebiyle"Şâh" lakabı verildi Rind Dağında yerleştiği için "Rindî" de denilmiştir Pekçok kimse sohbetlerinde bulunup ondan feyz almıştır Çok kerâmetleri görülmüştür

Bir gün dağda bir akarsuyun yanında sevenleri dostlarıyla birlikte oturmuş sohbet ediyordu Başında oturdukları akarsu coşkun ve gürültülü bir şekilde akıyordu Orada bulunanlar bu fazla sesten rahatsız oluyordu Seyyid Muhammed Şâh hazretleri suya bakıp; "Sus sessiz ak!" dedi Bunun üzerine suyun çağlaması kesiliverdi

Seyyid Muhammed hazretleri tamâmen Allahü teâlâya dönmüş O'ndan başkasından yüzünü çevirmişti Bir hac seferinden dönüşte Şam'da vefât ettiDedesi Seyyid Ahmed İzzeddîn Sayyad'ın kabri yakınında defnedildi Orada kendisine bir makam yapıldı "Kabri Zâr" diye bilinir Oğulları; Seyyid Mûsâ Kebîr Seyyid Yûsuf Seyyid Celîl Hasan Gavvas'dır

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com