Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devleti, durumları, osmanlı, yüzyılda

19. Yüzyılda Osmanlı Devleti Durumları

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

19. Yüzyılda Osmanlı Devleti Durumları

19 Yüzyılda Osmanlı Devleti Durumları

Osmanlı Devleti 19 yüzyılda topraklarını koruma ve yenilikler yaparak devletin ömrünü uzatma politikası izledi Bu dönemde Avrupa’da meydana gelen Fransız İhtilalı ve Sanayi İnkılabı gibi olaylar Osmanlı Devleti’ni olumsuz yönde et*kiledi
Fransız İhtilalı‘nın Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri
  • Fransız İhtilalı ile ortaya çıkan milliyetçi*lik akımıçok uluslu devletlerin dağılmasını hız*landırdı
  • Milliyetçilik her milletin kendi devletini kurup kendi kendini yönetmesidir
  • Osmanlı Devleti bünyesinde birçok etnik topluluğu barındırdığından bu akımın etkisiyle toprakları üzerinde birçok isyan çıktı
  • Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Balkan mil*letlerinden Sırplar ve Yunanlılar isyan ettiler Çı*kan bu isyanlar azınlıkların bağımsızlıklarını ka*zanmasında etkili oldu
  • İhtilalın getirdiği fikirler Osmanlı devlet adamlarını ve aydınlarını harekete geçirdi Önce Tanzimat Fermanı daha sonra Meşrutiyet ilan edildi
Sanayi İnkılâbı’nın Osmanlı Devleti Üzerindeki Etkileri
  • Sanayi İnkılâbı’nın sonunda sanayileş*mesini tamamlayan Avrupalı devletlerin sömürge ve pazar arayışları arttı bu durumun sonucunda Osmanlı Devleti toprakları üzerinde çıkar çatış*maları başladı Avrupalı devletler 19 yüzyılda azınlık haklarını ve kapitülasyonları bahane ede*rek Osmanlı Devleti’nin iç işlerine karıştılar
  • Osmanlı Devleti Avrupa’da meydana ge*len bu gelişmeleri yeterince takip edemediğinden dağılması hızlandı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com