Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
efsanesi, topalinoglu

Topalinoglu Efsanesi

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Topalinoglu Efsanesi

Yöre: Diyarbakır

Bu köyde eskiden çok becerikli bir baytar varmış Bu adamın yedi tane oğlu varmış Hepsi de son derece uslu çocuklarmış Birgün çocuklardan birinin kirvesi o eve konuk gelmişYemek sırasında çocukların bu çekingen hallerini görünce; "Senin bu oğlanların hiç birinde iş yok Hepsi de koyun gibi sessizler Yarın başına bir iş gelse kimse senin arkanı aramaz " demiş Bu söz baytarı düşündürmüş Daha sonraları iri-yarı yiğit; fakat topal bir kadınla daha evlenmiş ve ondan da bir oğlu olmuş

Birgün bu baytarın ününü duyan komşu beylerden biri adamlarını gönderip onu kendi köyüne kaçırtmış Bir daha geri dönmesin diye de gözlerini kör etmişYedi oğlundan hiç biri de arkasından babalarını aramaya cesaret edememiş

Aradan yıllar geçmiş topal kadından olan oğlu büyümüş Bir arkadaşıyla kavga ederken arkadaşı; "Benimle kavga edeceğine git de babanı kurtar!"

Babasını aramak için köy köy dolaşırken; birgün bir köyde hastalanan atını o köyün baytarına ***ürmüş Baytar eliyle yoklayınca atı tanımış ve; "Bu at benim atım sen de Topalınoğlu olmalısın Öyleyse ben de senin babanım""Sen bu atı hiç güneş görmeyen bir ahırda altı ay besle Sonra da çamur bir tarlada ayağına hiç çamur bulaşmayıncaya kadar koştur" "Atın sol kulağını ısır!" demiş Oğlan ısırmış At kanatlanarak Dicle'yi uçup geçmiş Baytarla oğlu bu at sayesinde kurtularak köylerine varmışlar Bu olaydan sonra yöredeki erkekler "Topalınoğlu" gibi yiğit oğullara sahip olabilmek için yiğit ve yürekli kadınlarla evlenmeye başlamışlar demiş Çocuk hemen eve gelmiş Annesine sorarak işin aslını öğrenmiş Öğrenir öğrenmez de hemen babasının ahırda duran atını alarak onu aramaya başlamış demiş ve oğluna sarılmış Oğlu kendisini kurtarmaya geldiğini söyleyince de ona; demiş Oğlan bu öğütlerin hepsini yerine getirmiş ve günü gelende de babasını kaçırmış Beyin adamları arkasına düşmüşler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com