Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
3selim, cedit, nizami

3.Selim Ve Nizam-İ Cedit

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

3.Selim Ve Nizam-İ Cedit

3Selim ve Nizam-ı Cedit

Islahatların genel ismi Nizam-ı Cedid’tir Avrupa tarzında Nizam-ı Cedid ordusu kuruldu Bunların masrafını karşılamak için İrad-ı Cedid hazinesi kuruldu Avrupa’dan öğretmen ve su*bay getirildi Avrupa’ya ilk kez daimi elçi gönderildi
Kabakçı Mustafa İsyanı ve Nizam-ı Cedit’in Sonu
• Nizam-ı Cedit hareketleri başta Yeniçeriler olmak üzere bir kısım çıkar çevrelerini rahatsız etti
• Nizam-ı Cedit ordusunun (1806 – 1812) Osmanlı – Rus savaşı sırasında İstanbul‘da olmadığını fır*sat bilen bazı yeniçeriler Kabakçı Mustafa’nın önderliğinde ayaklandılar
• Nizam-ı Cedit Ocağı dağıtıldı III Selim tahtan indirilerek yerine IV Mustafa’yı padişah ilan etti*ler (1807)

18 YÜZYILDA YAPİLAN ISLAHATLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ
1 Osmanlı Devleti’nin bilim ve teknik alanında Av*rupa’nın gerisinde kaldığı kabul edilerek Avrupa örnek alınmıştır Bu dönemde yapılan ıslahatlar*da Avrupa’nın etkisi görülmektedir
2 Gerilemeyi durdurmak için köklü ıslahatlar yapıl*mıştır
3 Islahatlar padişahlar ve devlet adamları tarafın*dan gerçekleştirilmiştir Islahatlar daha çok kişile*re bağlı kalmıştır
4 Islahatlara karşı en büyük tepki yeniçerilerden gelmiştir
5 Islahatlara karşı isyanlar çıkmış çıkan isyanlar sonucunda yapılan ıslahatlar yarım kalmıştır
6 Bu dönemde yapılan ıslahatlar 17 yüzyılda ya*pılan ıslahatlara göre daha köklü ve kalıcı ol*muştur
7 Islahatlar sonucu birçok teknik makine ve buluş İstanbul’a gelmiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com