Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkçülük, olur, özellikleri

Atatürkçülük Ve Özellikleri Nasıl Olur?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürkçülük Ve Özellikleri Nasıl Olur?

Atatürkçülük ve Özellikleri Nasıl Olur?

Atatürkçülük:Esasları Atatürk tarafından belirlenendevlet hayatına fikir hayatına ekonomik hayata ve toplumun temel kurumlarınadevletin rejimine ve işleyişine ait gerçekçi fikir ve ilkelerdir
Atatürkçülük iki bölümde incelenir:
I-)Atatürk’ün Ulaşmak İstediği Hedef İlkeler
a) Milli egemenlik
b) Milli bağımsızlık ve özgürlük
c) Milli birlik ve beraberlik
d) Yurtta barış dünyada barış
e) Çağdaşlık ve Batılılaşma
f) Akılcılık ve Bilim
g) Vatan ve Millet Sevgisi
h) Milli Tarih ve Milli Dil Bilinci
II-)Atatürk’ün Siyasal Sistem İlkeleri
a) Cumhuriyetçilik
b) Halkçılık
c) İnkılapçılık
d) Laiklik
e) Devletçilik
f) Milliyetçilik
Atatürk’ün Siyasal Sistem İlkeleri1931 yılında CHP’nin kongresinde kabul edilmiş ve 5 Şubat 1937’de de anayasamızın başlangıç maddesinde yer almıştır
Atatürkçülüğün Özellikleri
1 Atatürkçülük tam bağımsızlığı gerektirirTemelinde milli kültür vardırdış baskı yoktur
2 Atatürkçülük ülkenin huzur ve refah içinde olmasını ister
3 Atatürkçülük milli egemenliği savunur
4 Atatürkçülük aklın ve bilimin öncülüğünde çağdaşlaşmak için gerekli ortamı hazırlarakla ve mantığa uygundur
5 Durağan değildirdinamiktir;sürekli kendini yenilerçağın ve milletin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillenir
6 Devlet yönetiminde Türk Milleti’nin söz ve karar sahibi olmasını esas alırTürk Milletinin iradesinin üstünde bir güç yoktur
7 Bazı Avrupa ve Afrika ülkelerinin bağımsızlıklarına da etki yaptığı için evrenseldir
8 Atatürk tarafından hem sözle hem de uygulamayla belirlenmiştirbirbirinden ayrılmaz tek tek değerlendirilmezbir bütünü oluşturan öğelerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com