Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kimdir, osman, paşa, özdemiroğlu

Özdemiroğlu Osman Paşa Kimdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Özdemiroğlu Osman Paşa
Osman Paşa'nın yaptığı muharebelerin en müthişi 18 Rebiülâhır 991 ve 1583 Haziran'da İmamkulu Han ile meşaleler yakılarak gece de devam eden savaştır ki meşale savaşı adıyla meşhurdur

Özdemiroğlu bundan sonra Şirvan'ı kuvvetlendirerek 1583 aralıkta kuzey Kafkasya'dan Kuban

Osman Paşa
vezir-i âzam oluşundan 1 ay sonra İran seferine hareket ederek Çağalazade Sinan Paşa kumandasıyla sevkettiği kuvvetlerle İranlılara karşı kazandığı muvaffakiyet üzerine Tebriz'i zabtedip iyice tahkim ile asker koymuş ve bir müddet sonra da devam etmekte olan hastalığı neticesinde Tebriz'de vefat etmiştir (993 Zilhicce 1585 Aralık); ölümünde altmış yaşında idi; Osman Paşa İstanbul'da Sultan Selim civarında bir medrese yaptırmış ve daha sonra Kösem Valide Sultan buraya bir minare ilâve ederek camie çevirmiştir

Özdemiroğlu'nun yerine vasiyyeti gereğince serdarlık Çağalazade Sinan Paşa'ya verilmiş ise de sonradan Ferhat Paşa ikinci defa İran serdarlığına tayin edilmiştir

Özdemiroğlu Osman Paşa Kafkasya'dan döndükten sonra pâdişâh tarafından kabul edilerek bütün muharebelerini ve başından geçen hâdiseleri dört saat süren bir görüşmede anlatmıştır Osman Paşa
Orus Han ile yaptığı muharebeyi ve bunun nasıl esir edilip öldürüldüğünü anlattığı sırada III Murat başındaki otağayı (sorguç) çıkarıp kendi eliyle Osman Paşa'nın başına takmış Hamza Mirza ile olan cengi anlatınca "berhudar ol" diyerek belindeki hançeri çıkarıp Paşa'nın beline takmış ve İmamkulu ile olan meşale savaşını anlatırken heyecanlanan pâdişâh bir otağa daha takmış ve en son 3000-4000 kişilik kuvvetle Kırım hanı Mehmed Giray'ın 100
000 kişilik Tatar kuvvetine karşı galibiyetini anlattığı zaman bu halden büsbütün heyecena gelen Pâdişâh ellerini kaldırıp:
-"İki cihanda yüzün ak olsun; Allah senden razı olsun
dünyalar durdukça durasın" dedikten sonra saray ağalarına Osman Paşa'yı baştan aşağı giydirmelerini emretmiştir Özdemiroğlu'nun
uğuruna inanarak muharebelerde bindiği siyah atı meşhurdur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com