Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gazinin, gaziye, oğlu, orhan, osman, vasiyeti

Osman Gazi'nin Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osman Gazi'nin Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

Osman Gazi'nİn Oğlu Orhan Gazi'ye Vasiyeti Nedir?

"Ey oğul! Her işten önce din işlerine dikkat et Zira farizaya (farzlara) dikkat
din ve devletin güçlenmesine sebeptir Din işlerini; dikkatli olmayan
itikadı bozuk ve doğru yoldan ayrılmaya yönelen
büyük günahlardan kaçınmayan
helala-harama dikkat etmeyen sefihlere ve ayrıca tecrübesiz kişilere bırakma
devlet idaresinde bu gibi kişilere iş verme!
Zira yaratandan korkmayan
yaratılandan hiç korkmaz Büyük günah işleyen ve bunu devam ettiren kimsede sadakat olmaz Böyle kişilerin sadakati olsa ümmeti olduğu Peygamber-i Zişan'ın sadık tebligatı üzere hareket eder de şer'i şerifin dışına çıkmazdı Zulümden
bid'atten sakın Zulme ve bid'ate teşvik edenleri devletinden uzaklaştır Çünkü böyleleri seni zevale uğratmış olurlar Daima cihad ile devletini genişletmeye çalış Çünkü uzun zaman sefer olunmazsa askerin secaatine; reislerin ve kumandanların bilgi
tedbir ve malumatına ağırlık ve noksanlık gelir Böyle sefer işlerini bilenler ölür gider de yerine tecrübesiz kimseler gelir
bu yüzden de bir çok hatalar meydana gelir ki
bundan da devlet büyük zararlar görür Beytü'l-mali koru! Devletin servetini çoğaltmaya çalış!
Şer'i şerifin ölçüsüne göre sana ait olana kanaatle
ihtiyaçlarından ve gerekli olanlardan başka lüzumsuz yere telef etme
israftan kaçın Askerinle
malınla gururlanma Zira onlar Allah yolunda cihad için milletin işlerinin yerli yerinde görülmesi ve cihana adalet ve fazileti yayman için vasıtadırlar
Sadakatle Allah rızası için çalışan devlet erkanını koru!
Vefatlarından sonra böyle kimselerin çoluk-çocuğuna bak
ihtiyaçlarını karşıla!
Halkından hiç kimsenin malına tecavüz etme!
Hak edenlere yardım ile iltifat elini uzat
böylelerinin yakınlarını sıkıntıdan kurtar… Askeri erkanı iyi koru!
Alimler
fazıllar
sanatkarlar
edipler; devletin bedeninin gücüdür Bunlara iltifat ve ikramda bulun Bir kemal sahibi işitince onunla yakınlık kur
dirlikler ver ve ihsan eyle!
Hükümetinde ulema
fazıl kimseler
erbab-ı maarif çoğalsın
siyaset ve din işleri nizam bulsun!

Benden ibret al ki
bu diyarlara zayıf bir bey olarak gelip haketmediğim halde bunca inayet-i celile-i Rabbaniye'ye mazhar oldum Sen de benim yolumdan git ve bu Din-i Muhammedi'yi ve ashabını
başka sana tabi olanları koru…Allah'ın (cc) hakkını ve kulların hukukunu gözet!
Ve senden sonrakilere böyle nasihat etmekten geri durma Ve adalet ve insafa riayet ile zulmü kaldırmaya devam ile her bir işe teşebbüs de Allah'ın yardımına güven… Halkını düşman istilasından ve zulme uğratılmaktan koru!
Haksız yere hiç bir ferde layık olmayan muamelede bulunma!
Halkı taltif et
hepsinin rızasını kazan"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com