Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
barack, bugunuyle, dunu, obama

Dunu Ve Bugunuyle Barack Obama...

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dunu Ve Bugunuyle Barack Obama...

babasının yabancı öğrenci olarak geldiği Hawaii'de tanıştı ve evlendi Yeni evli çift Obama 2 yaşındayken boşandı

1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesiyle yaşadı

baba tarafından ise 7 tane üvey kardeşi var

çeşitli yardım dernekleri ve vakıflarda görev yaptı

3 Ekim 1992 tarihinde Michelle Robinson'la evlendi

Çiftin Sasha ve Malia adını verdikleri iki kızları var

1996 yılında İllinois'in eyalet senatosuna seçilerek siyasete ilk adımını attı 1998 ve 2002 yıllarında iki kez tekrar eyalet senatosuna seçildi

2000 yılında ABD Temsilciler Meclisi'ne girmek için Demokratik Partinin ön seçimlere katıldı ama başarılı olamadı

10 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti'den adaylığını koyduğunu açıkladı

Barack Obama'nın yanısıra Demokratik Parti içindeki başkanlık ön seçimlerine adaylığı koyan toplam 5 siyasetçi bulunuyordu Ancak 2008'in Ocak ayı boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün adaylar birer birer adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler

Ön seçimler süresince Hillary Clinton Obama'yı sonuna kadar az bir farkla takip ediyordu Ancak 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletleriyle sonuçlardan sonra Hillary Clinton'un Obama'nın açtığı bu küçük farkı kapatamayacağı anlaşıldı

Barack Obama Demokratik Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi Böylece Obama ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olma özelliğini kazanmış oldu

Kaynak: Vatan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com