Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
devlet, şurayi

Şura-Yi Devlet Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şura-Yi Devlet Nedir?

Şura-yi Devlet Nedir?

Şura-yı Devlet'in görevleri şunlardır :

1- Her türden yasa ve tüzük tasarılarınınhazırlanması ve incelenmesi

2- Hükümetin ilettiği idari sorunların görüşülmesi ve karar bağlanması

3- İdare ile yargı makamları arasında çıkan uyuşmazlıkların çözüm yerinin belirlenmesi

4- Yürülükte olan yasa ve tüzüklerdeki sorunların yorumlanıp açıklanması

5- Padişah ya da hükümet tarafından yargılanması istenen devlet memurlarının yargılanması

6- Padişah ve nazırların yönetime ilişkin sorularının incelenip yanıtlarının hazırlanması

Şura-yı Devlet reisi
daire reisleri ve şura başkatipi padişah tarafından atanırdı Genel kurul yılda bir kez toplanarak meclis bütçesini hazırlar
yıllık çalışmaları planlardı Genel kurulda alınan kararla gizli oyla alınırdı

Şura-yı Devlet
15 Şubat 1872'de yapılan değişiklikle Tanzimat
Muhakemat ve Dahiliye daireleri olmak üzere 3'e ayrıldı Böylece Şura-yı Devlet başkanı "nazır" ünvanıalarak Meclis-i Vükela üyesi oldu Şura-yı Devlet 1876'da Kanun-ı Esasi ile yargı ile ilgili görevleri kaldırılmış
Cumhuriyet'in ilabnı ile de "Danıştay" sanı ile göreve devam etmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com