Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tarihi, vatikan, ülkeler

Ülkeler Tarihi: Vatikan

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ülkeler Tarihi: Vatikan

Vatikan dünyanın en küçük ülkesidir Roma kentinde bulunan bu devletin toprağı 04 kilometrekareyi geçmez Bu kadar küçük olmasına rağmen Vatikan´ın dünya devletleri üzerindeki etkisi İtalya´dan bile büyüktür Çünkü Vatikan Devleti Hıristiyanlığın en büyük mezhebi olan Katolik Kilisesi´nin merkezidir Kilisenin başkam olan papa burada oturur

Tarihte Vatikan

Vatikan eskiden epeyce büyük bir devletti Toprakları 45000 kilometrekareyi nüfusu 35 milyonu buluyordu Sonra topraklarını komşu İtalya krallıklarına kaptırdı İtalya Krallığı kurulunca da şimdiki gibi kendi küçük kentçiğiyle sınırlandı 1929 yılında İtalya Krallığı ile yapılan Laterano Antlaşması´yla Vatikan´ın bağımsızlığı tanındı Papa bu din devletinin hem dinsel başkanı hem siyasal başkanıdır

Papanın oturduğu Vatikan Sarayı Roma´nın kuzeyindeki bir tepe üzerindedir Ünlü San Pietro Kilisesi de buradadır Devletin bayrağı ordusu parası özel radyo istasyonu vb vardır 200 kişilik Vatikan ordusunda gönüllü İsviçreli muhafızlar görev yapar Askerlerin silâhları ve kıyafeti XV yüzyıldaki gibidir

Yönetim

Vatikan´ı papa yönetir Yerel yönetim papanın seçtiği bir valiye verilmiştir Devletin geliri yeryüzündeki bütün Katoliklerin bağışlarıyla İtalya Devleti´nin yardımından oluşur Vatikan´ın en yüksek yönetim organı Kardinaller Meclisi´dir 70 üyeli bu meclis kendi üyeleri arasından papayı seçer Üyeler bu meclise seçildiler mi ömür boyu üye kalırlar Yeni seçilen papa kendi adını kullanamaz ona ruhanî bir papa adı verilir Vatikan´da Osservatore Romana adlı günlük bir gazete Osservatore della Domenica adlı haftalık bir dergi yayımlanır

Vatikan Sarayı

Vatikan´da San Pietro Kilisesi´nin kuzeyindeki yapılara Vatikan Sarayı denir XIII yyda kurulan ilk yapı zamanla yapılan eklerle genişledi ve tamamlandı 1377´de papalık Avignon´dan Roma´ya taşınınca papalar burada oturmağa başladılar Mimar Bramente saraya son şeklini vermiştir Sarayın avlusu odaları ve salonları Raffaello Fra Angelico Pinturicchio gibi ünlü ressamların resimleriyle süslenmiştir

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com