Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, kompozisyon, nakli, organ, örneği

Organ Nakli Hakkında Kompozisyon Örneği

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Organ Nakli Hakkında Kompozisyon Örneği

Organ nakli hakkında kompozisyon örneği

Organ bağışı bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını henüz sağlıklı iken beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemi
Bir bakış açısıyla; organ bağışının kan naklinden farkı yoktur Hayat kurtarma anlamında sağlıklı olan her organ bağışlanabilir

On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes başta kalp olmak üzere akciğer böbrek karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalpkapağı göz kornea tabakası kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir

Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır
Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır Bağışlanan organların nakledilmesi Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde bilgisi dahilinde gerçekleştirilir Çeşitli kurum ve kuruluşlar zaman zaman organbağışı kampanyaları düzenlemektedir 2000 yılında organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir Organ bağışı; Sağlık Müdürlüklerinde Hastanelerde Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında) Organ nakli yapan merkezlerde Organ nakli ile ilgilenen vakıf dernek vbkuruluşlarda yapılabilir

Ahmet Yıldız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com