Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ezop, fabl, örnekleri

Ezop Fabl Örnekleri

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ezop Fabl Örnekleri

Ezop Fabl Örnekleri

Kurt ile At:
Kurdun biri bir tarladan geçiyormuş boydan boya arpa görmüş Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş Yolda Önüne bir at çıkmış Onu görünce: “Ben de seni arıyordum/’ demiş; “şurada arpa buldum ama yiyemedim sana sakladım bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına Gel sen ye ben de seyredeyim” At kanmamış bu sözlere: “Yahu” demiş “ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebil-seydin karnını doyurmak zevkini bırakır da kulaklarının zevkini düşü*nür müydün?” demiş
yaratılışlarından kötü olanlar kendilerine iyilik ediyormuş gibi bir süs verseler de gene kimseyi kandıramazlar

Tilki ile Üzümler:
Tilki çok acıkmış ve bir bağa girmiş Üzümlerin iştah açıcı görüntülerine bakarak karnını doyurmak İstemiş Ancak bîr türlü yetişip de o güzelim üzümlerden koparıp yiyememiş Bu sefer de “önemli değil canım nasıl olsa hepsi ekşiydi”demiş
Elde edemediğimiz bir şeyi kötülemek çok kolaydır

Adam ile Aslan:
Bir adam ile bir aslan birlikte yolculuk ediyorlarmış Hangisinin daha cesur ve güçlü olduğu konusunda tartışmaya başlamışlar Yolda bir aslanı boğan bir adam heykeline rastlamışlar “Görüyor musun?” demiş adam aslana “Bu heykel insanın daha üstün olduğunun en iyi kanıtı değil mi?”
“O senin yorumun” diye cevap vermiş aslan “O heykeli bir aslan yapsaydı aslanın pençesinde en az yirmi insan olurdu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com