Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, birinci, istiklal, kıtası, marşının

İstiklal Marşının Birinci Kıtası Ve Anlamı Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstiklal Marşının Birinci Kıtası Ve Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının Birinci Kıtası ve Anlamı Nedir?

Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Şair bu mısrada kimliği istiklal marşında açıkça belirtilmeyen bir kişiye sesleniyorBu mısrada sözü edilen kişi aniden Türkiye’nin bağımsızlığının tehlikeye girebileceğinden endişeleneceğibazı nedenlerden ötürü bundan korkacağıürkeceği anlaşılıyorMısradaki anlamıyla sancak yani bayrak bağımsızlığın semboludur Oysaki marşın yazıldığı 17 Şubat 1921 günü vatan halen işgal altındadır ve bağımsızlık mücadelesi verilmektedir Devlet henüz kurulmamış bağımsızlık kazanılmamıştır Bayrağımız bağımsızlığımızın sembolüdür oysaki bağımsızlık henüz gerçekleşmemiştirBu şafaklarda al sancağın sönmesi bağımsızlığın kaybedilmesi anlamına gelir oysaki mısrada dalgalanan bir bayraktan söz ediliyor yani bağımsız bir devlet millet söz konusudur Mısradaki korkan tek kişi şahısbağımsızlık kazanılmamışsa kazanılmayan bağımısızlığın kaybedilmesinden neden korksun ki Bu çelişkilianlamsız bir durum olur Anlaşılacağı gibi Bağımsızlık varsa bayrak var olabilir Bu mısrayı anlamak için şiirin ikinci kıtası ilk mısrasının tahlilini anlamak bize yardımcı olacaktır Bu mısrada gösterilen davranışın duygunun bir sebebini de ikinci kıta birinci mısrada bulabiliriz İlk mısraya göre şiirde sözü edilen şahıs gösterebileceği olumsuz bir davranışın bağımsızlığı tehlikeye düşerebileceğinden çekinmektekorkmaktadırŞair bu nedenle o şahsa 'Korkma' diyerek seslenmektedir

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak

Bu mısrada bu esrarengiz gizemli şahsın yaşadığı ev ve ailesinden söz edilmektedir tahminime göre Bu yurdun üzerinde tüten var olan bir evden aileden söz ediliyor MAkif Ersoy ‘Yurdunum’ dediğine göre Bu yurdun üzerinde tutanvar olan bir evden aileden söz ediliyor MAkif Ersoy ‘Yurdumun’ dediğine göre kendi yurdundan vatanından söz ediyor Yani Türkiye’den söz ediyor ‘Sönmeden’ denilerek eğer o ev dağılmazsa bir saldırıya uğramazsa anlamı çıkartılabilir Mısradan anlaşılıyor ki o kişinin ailesi ve kendisi büyük sarsıntılar geçirecekler Ailenin ve o kişinin dışlanan bazı çevrelerce istenmeyen özneler oldukları anlamı çıkarılabilir bu mısraya göre Bu mısradan o kişinin ve ailesinin Türkiye sınırları içerisinde yaşadıkları Türkiye’ye mensub oldukları TCvatandaşı oldukları anlaşılabilir bu sonuca varılabilir Yani sözü edilen özneler Türk’türler ‘en son’ ifadesinden kasıt Türkiye’nin bir ucunda en batı yada en doğu ucu kastedilmiş olabilir ya da ‘En yüce’ anlamı verilmiş olabilir Şair bu mısrada bu öznelerden yani o kjşi ve ailesinden evinden söz ediyor bana göreİlk iki mısraya göre Türkiye’nin bağımsızlığı şiirde sözü edilen kişi ve ailesinin varlığını ülke sınırları içerisinde devam ettirmesine bağlıdır

O benim milletimin yıldızıdır parlayacak;

Bu mısrada ‘Yıldız’ kelimesi geçmektedir Ama mısradaki yıldız bayrağımızdaki yıldız değildir bana göre Bu kelime farklı bir anlamda kullanılmış o kişi yıldıza benzetilmiş yüceltilmiştir Günlük hayatta mesela pop yıldızı sinema yıldızı gibi bu kelimeyi farklı anlamlarda kullanabiliriz Şiiri duyan okuyan herkes ilk bakışta bayraktan söz edildiğini sanıyor Bu mısra da tam da bu nedenle şiirin gerçek anlamı anlaşılamıyor Çünkü bayrağımızda bilindiği gibi beş uçlu yıldız işareti mevcuttur Şiir sanki anlamını gizlemeye çalışıyor Şiiri tahlil etmeye devam edelim Şair o kişiden bahsediyor O kişinin Türk milletinin değerli bir evladı hazinesi olduğu anlatılıyor ‘Parlayacak’ denilerek henüz o kişinin tanınmadığı Türk halkının ve dünya halklarının onun varlığından geneli itibariyle habersiz olduğu fakat yürüteceği faaliyetlerle ve kimliğiyle ün kazanacağı belirtiliyor Demek ki o kişi Türk ve Dünya halkları tarafından çok sevilecek kabul görecek Bu sayede Türk milleti de dünya halkları nezninde daha çok tanınacak kabul görecek Kısacası Türk milletinin yıldızı olan ve parlayacak olan maalesef bayraktaki yıldız değil söz edilen kişidir sözü edilen kişi henüz parlamamıştır parlayacaktır yani ün kazanacaktır Türk milletinin yıldızı olan ve parlayacak olan bayraktaki yıldız değil şiirde sözü edilen kişidir

O benimdir o benim milletimindir ancak

Bu mısrada şair yine o kişiden söz ediyor Bir yandan da Türk milletini de yüceltiyor Şair kıskançlık derecesinde bir sahiplenmeyle o kişiye sahipleniyor ona değer veriyor O kişiye büyük sevgi duyduğunu anlatmaya çalışıyor ‘milletimindir’ diyerek türk milletinin o kişiye sahip olmayı hak ettiği buna layık olduğu anlatılıyor Demek ki o kişi tanıdığı faaliyetine başladığı zaman Türkiye’de bulunacak faaliyetlerini Türkiye merkezli yürütecek Diğer bazı milletler o kişinin Türk olduğunu görerek Türk milletine imrenecekler Türk milleti ve tarihi diğer milletlerce takdir görecek Bu mısrada yine anlaşılıyor ki o kişi Türk’tür Türkiye’de belirecek Türkler ve Anadolu halkı tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını ve koruyuculuğunu yaptıkları için Allah o kişiye sahip olmayı Türklere layık görmüştür O kişi anlaşılıyor ki başka bir ülkeye gitmeyecek Türk milleti gitmesine rıza göstermeyecek o kişin ihtiyaçları istekleri Türkiye’de karşılanacak Türk milletinden yardım görecektir İstiklal Marşına yapılan bir eleştiri de İstiklal Marşında Türk kelimesinin geçmediğidir Oysaki bu mısradaki ‘Millet’ ifadesi ‘Türk’ kelimesinin anlamını fazlasıyla karşılamaktadırÖyleyse ‘Millet=Türk’ diyebiliriz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com