Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakkında, kompozisyon, müzik

Müzik Hakkında Kompozisyon

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Müzik Hakkında Kompozisyon

Müzik hakkında kompozisyon

nsan duygu ve düşüncelerinin tek sesli veya çok sesli olarak anlatımına müzik denir Müzik genelde enstrüman denilen müzik aletleri kullanılarak yapılan bir sanattır

Müzik insanın coşkulu sevinçli ve hüzünlü duygularını ifade eder Genelde uzakta olan sevgiliye kavuşma arzuları sitemleri coşkuları sevinçleri bazen de tabiat hakkında dağlara yollara bulutlara çöllere sitem edişleri dile getirir Müziğin çeşitli dalları vardır Klâsik müzik senfonik müzik sanat müziği halk müziği pop müzik gibi çeşitli sınıflara ayrılmışlardır

Anadolu insanımız halk müziğini daha çok sever Türkü en önemli formdur Batıda ise sanat müziği ve pop müziğe daha fazla rağbet edilir Kültürel kimlik müziğin seçiminde önemlidir Alınan kültüre gelenek ve göreneklere göre kendini ifade ediş tarzı oluşur Klâsik müzik eski tarihî kültür ve Osmanlı kültüründe oluşmuştur Senfonik müzik ise genelde Avrupa ülkeleri ortak dilini ifade eder Müzik insan ruhuna seslenir Müzik dinlemek müzik yapmak insan ruhuna huzur ve sakinlik verir 18 yüzyılda akıl hastalarını tedavi için de müzikten yararlanılmıştır Müziğin insan ruhuna seslenen sihirli bir gücü vardır Ünlü sosyolog Auguste Comte bu konuda “ Müzik insana bir bayram gününün ruh halini yaşatır” derken Congreven de “ Müzik doğruca ruha seslenir ruhta kendisini en iyi müzik yoluyla ifade edebilir” demiştir

Ülke ve insan ayırımı olmadan müziğin dili evrenseldir Müziği her insan dinler sözlerini anlamasa bile melodi sesleri kişiye bir şeyler ifade eder hissettirir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com