Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşık, edebiyatı, kimlerdir, ozanları

Aşık Edebiyatı Ozanları Kimlerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karacaoğlan:17yyda yaşadığı sanılırUçarılığıözgürlüğe düşkünlüğüİnsancıllığı özentisiz duru ve ahenkli söyleyişi ile en büyük halk ozanlarındandırGüney-Güneydoğu Anadolu’da yaşadığı varsayılır Hece ölçüsünü kullanmış sade konuşma dilini kullanmıştır Divan edebiyatından etkilenmemiştir
Köroğlu: 16yyda yaşamıştırKavganın direnişin ve özgürlüğün sembolüdürCoşkulugür sesli bir söyleyişi vardırDostlukmertlik aşk özgürlükdoğa sevgisi temel konularıdırHece ölçüsünü kullanmıştır Divan edebiyatından etkilenmemiştir
Dadaloğlu: 19yyozanlarındandırGöçebelerin yerleşik hayata geçirilmesine karşı direnmenin ozanıdır “Ferman padişahın dağlar bizimdir” Sözü meşhurdurİçli bir dili vardır Türkü ustasıdırDestan varsağı ve semai de yazmıştırYiğitçe ve özgürce söyleyiş hakimdir şiirlerinde
Dertli:FuzuliGevheri ve Aşık Ömer’den etkilenmiştirAruzla yazdığı gazel ve divanları vardır Hece ölçüsüyle Koşmasemainefes
Ve devriye yazmıştır

Bayburtlu Zihni: Medrese eğitimi görmüşdivan katipliği ve çeşitli memurluklar yapan şair kasidenaatgazelden oluşan bir divanı ve sergüzeşt adlı mesnevisi vardır Asıl ününü aşık tarzında yazdığı şiirlerle kazanmıştırAz sayıda olan şiirlerinin çoğu yergi ve taşlamalardan oluşur
Seyrani: Medrese eğitimi görmüş divan edebiyatının etkisinde kalmıştırAsıl başarısını halk edebiyatı tarzında yazdığı koşmasemainefes ve devriyesidirÇağının çökmüş siyasi anlayışını ve devlet adamlarını taşlamalarıyla eleştiren halk ozanıdır
Aşık Veysel: (1894-1973) “Dostlar beni hatırlasınsazımdan sesler gibi eserleriyle tanınır Saz şairimizin son büyük ustasıdırSivas’ın Sarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde doğmuşturBir çiçek hastalığı sonucunda gözleri kör olmuşturŞiirlerinde aşkyurt ve toprak sevgisini işlemiştir
Aşık Ömer: (1630?-1707) Düzgün bir eğitim görmediği halse saz şairlerimiz arasında yer etmiş bir şairimizdirHecenin yanında aruz ölçüsüyle de yazmıştır Bazı şiirlerinde ADLİ mahlasını kullanmıştır
Savaşlarda askeri coşturmak için tambura çalmış bunun yanında içliduyguluderbeder duygularını en güzel şekilde dile getirmiştir

Erzurumlu Emrah: (?-1860)Medrese eğitimi görmüştür ve zamanının en güçlü şairlerindendirDivan edebiyatının etkisinde şiirler yazmıştır Aruzla gazelmurabba ve muhammesler ; hece ile koşma ve semailer yazmıştırKendinden sonra gelen şairleri etkilemiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com