Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
halit, hikayeleri, karay, kitap, memleket, refik, özeti

Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitap Özeti

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Refik Halit Karay Mudurnu'dan İstanbul'a göçen Karakayış ailesinden Maliye Başveznedarı Mehmed Halit Bey'in oğludur Galatasaray Sultanisi 'nde ve Hukuk Mektebi 'nde okudu Maliye Nezaretinde memur olarak çalıştı

Kitabın Özeti

Yatık Emine adında bir kadın vardır İl merkezinde ard arda olaylar çıkmasına sebep olduğundan dolayı ilçede oturtulmak ve başka bir yere gitmesine engel olmak için Kaymakam jandarma bölük komutanına emir gönderirayrıca kasabanın genel ahlakının bozulmaması için gerekli önlemler alınmasını da istemiştirJandarma bölük komutanın ismi SabridirSabri ilk olarak Yatık Emine'yi yanına çağırttırır ve olayların çıkmaması için kendisini uyarır

Yatık Emine de tamam der uzaklaşır Yatık Emine'nin ilçede olmasından dolayı halk devamlı tedirginlik içerisindedir ve Yatık Emineyi dışlamaktadırYatık Emine'nin yatacak bir yeri olmaması karşısında ilk olarak hapishanede kadınlar koğuşuna konulurhapishanedeki kadınların çirkin tavırları ile karşılaşır ve orada dövülürardından hapishaneden alınır

Hastaneye gönderilir orada iyi bir yaşam sürmeye başlar Gürcü Server adında bir genç

delikanlı hastanede görevlidir ve Yatık Emine'ye yardımcı olmaktadır fakat hastahaneden çıkartılarak kendisine bir ev tahsis edilmesi kararı Kaymakamlığın emriyle Sabriye ulasır

Sabri Yatık Emineye kıyıda köşede bulunan ilçeden uzak bir yerde ev bulur fakat evin içerisi boşturhiç bir eşya yoktur Yatık Emine burada sefil bir şekilde yaşamaktadırGürcü Server adındaki kişi Yatık Emine'ye gizli gizli yardım etmektedir ve ona eşya tahsis etmiştir Yatık Emine bu olaydan memnun kalmıştır ve bir süre iyi bir yaşam sürmüştür

Bir ara evi terkettiğinde eşyaları yakındaki halk tarafından fahişenin eşyası mı olur gerekçesiyle alınır ve Yatık Emine gene sefalet içinde yaşamaktadırSabri Yatık Emine'ye acımaktadır ve kendi adına Yatık Emine'nin ekmek alması için fırıncı ile konuşur Fırıncı her gün Yatık Emine'ye 1 ekmek vermektedir

Yatık Emine 1 ekmeğin kendisine yetmeyeceğini söyleyerek 3 ekmek alırFırıncı Emineyi Sabriye şikayet eder ve artık Emine fırından ekmek alamamaktadırGünler Emine için yaşanmaz hale gelir (açlıksusuzluk soğukArtık Emineden haber alınamamaktadırJandarma bölük komutanı

Sabri bu olay için jandarma er ve çavuşu görevlendirmiştirJandarma er ve çavuş Yatık Eminenin yanına gitmek için yola koyulur ve evine vardıklarında Yatık Eminenin cesediyle karşılaşırlar

Eserin adı:Memleket Hikayeleri

Yazarı: Refik Halit Karay
Türü: Edebiyat

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com