Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cani, köle, meydani

Köle Çani Meydani....

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Köle Çani Meydani....

Köle Çanı Meydanı

ABDULLAH AYMAZ
Kenya’da iki Türk, Kenyatta Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünün ilk öğrencileriydi Ve onlardan başka beyaz yoktu bölümlerinde Kenya’lı arkadaşları onlara çok soğuk davranıyorlardı Çünkü
Mombasa’nın ortasında bir meydan var İsmi de “Köle Çanı Meydanı” Çan çalındığı anda bütün köleler orada toplanıp önce sıkış tepiş bir mahzene dolduruluyor Ölenleri bırakıp sağ olanları satmak için Avrupa’ya ve Amerika’ya götürüyorlardı

Kenya’nın en önemli devlet üniverisitelerinden biri olan “Kenyatta Üniversitesi”nde Erkan Cüce ve Ahmet Bozdemir isimli iki Türk öğrencinin başlarından geçen bir hadiseyi bu münasebetle aktarmak istiyorum Onlar, başlarından geçenleri şöyle anlattılar:

“Biz ‘Kenyatta Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan ilk beyaz öğrencileriyiz Üniversiteye ilk başladığımız yıl Afrikalı kardeşler bizlere karşı çok soğuk davranıyorlardı Selamlarımızı dahi almıyorlardı Artık o kadar üzülmüştük ki, neden Kenyalı kardeşler bizlerin selamını almıyor ve neden yanımızdan geçerken kaşlarını çatarak geçiyorlar, en azından sınıf arkadaşlarımız keşke böyle davranmasalar, diye serzenişte bulunuyorduk Hatta bize o soğuk tavırlarıyla “Siz buraya niçin geldiniz?” diye soranlar dahi olmuştu

Birinci sınıfın ikinci döneminin sonlarına doğruydu 100-150 kişilik bir amfide edebiyat dersine girmiştik Doktor Dege isimli hocamız, Afrika edebiyatını anlatıyordu Beyaz adamın, Afrikalı kardeşleri nasıl ikinci sınıf insanlar olarak gördüklerini, yapılan zulümleri, nasıl sömürdüklerini anlatmaya başladı Anlatırken de ağlıyordu Ama dikkatimizi çeken bir husus oldu Bunları anlatırken ‘İngiliz, Fransız, Alman’ diye bahsetmiyordu Bu zulümleri yapan “Beyaz Adam’dı” diyerek bahsediyordu Sınıftaki tek beyazlar bizlerdik Ben şöyle bir sınıfa baktım Sınıfın da çok etkilenmiş olduğunu gördüm ‘Beyaz Adam’ dedikçe ben ve arkadaşım birden renk değiştirdik Birbirimizle ne yapsak da bu durumdan kurtulsak diye fısıldaşmaya başladık Artık bizimle hiç konuşmazlar herhalde diye düşündük bir an Sandalyelerimizden aşağıya doğru kaydık En önde oturuyorduk, cesaretimizi toplayıp ayağa kalktık ve “Hocam bir şey arz etmek istiyoruz Bu anlattığınız şeylerin bazı milletler tarafından yapıldığı doğrudur; fakat biz Türkler de beyazız Biz tarihimiz boyunca ne hiçbir milleti sömürdük ne de hiçbir millet tarafından sömürüldük” dedim Hocamız, “Zaten ben de o konuya değinecektim Dersimizin bir bölümünde Osmanlı’nın Kenya’ya yaptığı yardımdan bahsedecektim Evet, Türkler hiç zulmetmediler Osmanlı, şimdiki süper güçlerin yaptığı gibi değil, tam 600 yıl dünyayı adaletle yönetti Ben Avrupa’yı gezdiğimde Türklerin çok çalışkan bir millet olduğunu gördüm Onlar bizleri Avrupalıların ikinci sınıf insan olarak gördüğü gibi değil eşit olarak görüyorlar Hatta Osmanlılar, Kenya’nın yardım istemesi üzerine gelip Portekizlilere karşı savaştılar Şimdi ayağa kalkıp arkadaşlarınızı alkışlamanızı istiyorum” dedi Bütün sınıf ayağa kalkıp bizi alkışlamaya başladı Artık sandalyelerimizde düzgünce oturabiliyorduk Ders bittiğinde bir grup öğrenci etrafımızı çevirdi Yüzde doksanı Hıristiyan’dı Bize “Siz Müslüman’sınız, demek ki sizin o arkadaşça davranışlarınız art niyetinizden değil, sizin Müslümanlığınızdan kaynaklanıyormuş Kusura bakmayın, özür dileriz” dediler O günden sonra arkadaşlarımızla aramız düzeldi ve çok güzel arkadaşlıklar kurduk

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com