Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kriz, patronlardan, uyarısı

Patronlardan Kriz Uyarısı

Eski 09-25-2008   #1
Şengül Şirin

Patronlardan Kriz Uyarısı

Patronlardan kriz uyarısı

Erdoğan pembe tablo çizdi, işdünyasından uyarı geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı ekonomi değerlendirme toplantısında, şu an Türkiye tarihinin en güçlü ekonomik yapısına sahip olunduğunu belirtmiş ve Türkiye’nin bu krizden en az etkilenen ülke olarak çıkacağını hatta süreci fırsata dönüştüreceğini savunmuştu Ancak dün iş dünyasının önde gelen temsilcileri kriz sürecinde Türkiye’nin ciddi sarsıntılar yaşayabileceğini belirterek sert uyarılarda bulundular Güler Sabancı “Kriz dünyada büyümeleri, likiditeyi etkileyecek Bu ikisi de Türkiye’nin ihtiyacı olan şeyler” diye konuştu İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince meslek hayatında böyle bir kriz görmediğini belirterek “Uzun vadeli dış borç bulmak neredeyse imkansız hale geldiği gibi kısa vadede de kaynak bulmakta zorluk yaşanıyor” dedi Önceki gün İstanbul’da ortak meclis toplantısında biraraya gelen meslek örgütlerinin başkanları da “Ekonominin bereketi kaçtı” tespitinde bulundu

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz

SabancI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, dünyada finansal piyasalarda yaşanan son gelişmeleri “çok büyük bir deprem” olarak nitelendirdi ve “Bunun sonunda daha çok denetim, gözetim ve regüle (düzenleme) olan finansal piyasalar göreceğiz Benim beklentim hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi

Etkileri 2009’a sarkar

Güler Sabancı, dünyada ve Türkiye yaşanan son ekonomik gelişmeleri dün Ankara’da düzenlenen resepsiyonda değerlendirdi Krizin derinleştiğini ancak bu derinliğe ulaşmasını kendilerinin de beklemediğini kaydeden Sabancı, “Ama yine de ’krizin boyutlarını henüz tam bilmiyoruz’ demiştik Nitekim hakikaten ciddi boyutlarda olduğu son dönemlerde ortaya çıktı” dedi

Finansal piyasalarda “çok büyük bir deprem olduğunu” ifade eden Sabancı, “ortalığın henüz yatışmadığını” ancak yatıştırmak için başta Amerika olmak üzere dünya merkez bankalarının büyük çaba gösterdiğini anlattı Güler Sabancı, krizin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğine yönelik soruya da “Hiç etkilenmeyeceğiz diye bir şey söz konusu olamaz Dünyadaki bu büyük dalga, bu kriz büyümeleri etkileyecek, likiditeyi etkileyecek Bu ikisi de Türkiye’nin ihtiyacı olan şeyler Türkiye’nin büyümeye de ihtiyacı var, likiditeye de ihtiyacı var Dolayısıyla iki türlü de etkileneceğiz” karşılığını verdi Sabancı bu yılın yüzde 4’ün altında bir büyüme ile kapatılacağının sinyallerinin geldiğini de ekledi

Sabancı, bu noktada Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir anlaşma yapılmasını arzu ettiğini de sözlerine ekledi

Ben böyle bir kriz görmedim

İŞ Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, yaşanan finansal çalkantı ile ilgili olarak, “Meslek hayatımda bununla kıyaslanabilecek hiç bir kriz yok Böyle bir kriz görmedim” ifadesini kullandı

Özince, piyasalarda yaşanan krizi dün katıldığı bir televizyon programında değerlendirdi Özince’nin konuşmasından dikkat çeken noktalar şöyle:

* Krizle ilgili bir öngörüde bulunmak kolay değil Ama şunu söyleyebilirim: Benim meslek hayatımda bununla kıyaslanabilecek hiç bir kriz yok Üstelik yaşanan güven bunalımı yönü de dikkate alınırsa kolay kolay biteceğe benzemiyor

* Nasıl biter derseniz Her ülke biz etkilendik mi sorusunu kendisine sormalı, etkilerini ortaya çıkarmalı ve bu etkileri ortadan kaldırmalı Rating şirketlerinin de bunu teyit etmesi lazım ki piyasadaki güven yeniden oluşsun

* ABD’nin yürürlüğe koyacağı 700 milyar dolarlık plan çok büyük hareket ama ben bir bankacı olarak muhataplarımın sıkıntılarının bittiğini söyleyemem

* Dış finansmanda kısa vadeli işlemlerde dahi ciddi sıkışıklık var Uzun vadeli dış borç bulmak neredeyse imkansız hale geldiği gibi, kısa vadede de kaynak bulmakta zorluk yaşanıyor

* Borçlanma maliyetleri hiç tereddütsüz arttı Bankalar o maliyetleri katlanarak görecek Türkiye’nin proje finansmanı için uzun vadeli fonlara ihtiyacı var ve kaynak oluşturmak geçmişteki gibi kolay olmayacak

* Bankaların kredi verme iştahı çok azaldı Son birkaç haftaya kadar durum bu kadar ciddi değildi ama Lehman’ın iflası ve piyasalardaki aşırı ısınma hepimizi ciddi şekilde güçlü likidite politikalarına yönlendirdi Bu durum çoğunluğu orta ve uzun vadeli olan kredi taleplerini etkileyecek

* Bankacılıktaki kredi arzı yaşanan süreçten çok etkilenecek

Tofaş’ta üretim 8 Ekim’e kadar durdu

TofaŞ, Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle azalan siparişleri göz önüne alarak Şeker Bayramı öncesi 3 iş günü, sonrasında 3 iş günü üretime ara verecek Tofaş’tan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) yapılan açıklamada, fabrikanın, Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle azalan yurt dışı siparişleri göz önüne alarak, Şeker Bayramı öncesinde 3 iş günü ve sonrasında 3 iş günü üretimine ara vereceği duyuruldu

Açıklamada, Şeker Bayramı tatilini de kapsayacak şekilde fabrikanın 24 Eylül 2008 tarihinden itibaren 7 Ekim 2008 tarihi dahil olmak üzere tatile çıkacağı, 8 Ekim 2008 tarihinde üretime başlanacağı kaydedildi Bu dönemde, nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmalarının gerçekleştirileceği belirtildi

Bahar bitti kışa girdik

Denİz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, çok ciddi bir duraksamayla karşı karşıya bulunduklarını belirterek, “Denizcilik sektörü genel olarak krizi en önce hisseden sektördür Son 2-3 aydır yavaşlamıştık Son 15 gündür dünya piyasalarında yaşanan hadise de arkamızdan geldi Biz de konvoya katıldık Bizim için bahar bitti, kışa girdik” şeklinde konuştu Kalkavan 17 milyon DWT ağırlığında gemi siparişi verildiğini, Türkiye’nin payına son dönemde sadece 20 bin DWT düştüğünü, yakında tersanelerin işsiz kalacağını söyledi

Kemer özel sektörün boynunda

Türkİye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel finans kriziyle ilgili olarak, “(Benim borcum, harcım yok Bu iş beni ilgilendirmez) demeyin Bu iş, domino taşı gibidir Biri devrilmeye başladı mı diğerini de tetikler” dedi Hisarcıklıoğlu, İstanbul ili oda/borsa ortak meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Borsası meclis üyelerine kriz dersi verdi ABD’de patlak verip tüm dünyaya yayılan krizi hazırladığı özel sunum ile en başından bugüne kadar özetleyen Rifat Hisarcıklıoğlu iş dünyasına da şu uyarıları yaptı:

* Artık düşük faizli kredi bulmak mümkün değil Bunu böyle bilin

* Kriz herkesi etkileyecek, hepimize bir faturası olacak Bundan kaçmak mümkün değil

* Avrupa daralıyor, yeni pazarlar bulmamız lazım Borç vadeniz ile alacak vadeniz uyumlu olsun

* Alacağınız dolar ise borcunuz da dolar olsun Gayrimenkul ve emtia fiyatları gerileyecek

* Finansman müdürünüzle iş geliştirme müdürünüze iyi bakın, onlara ihtiyacınız olacak

* Büyüme olmayan ekonomide işsizlik, yoksulluk, huzursuzluk, kavga olur O yüzden büyümeye endekslenmemiz lazım

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com