Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2002, değerlendirmesi, genel, yilinin

2002 Yilinin Genel Değerlendirmesi

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

2002 Yilinin Genel Değerlendirmesi

* GENEL BİLGİ
Çok Amaçlı Toplum Merkezleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki kentlerin yoğun göç alan mahallelerinde ve merkezi nitelikli kırsal yerleşimlerinde kadınlara ve genç kızlara yönelik olarak çalışan toplum merkezleridir İlk ÇATOM 1995 yılı Kasım ayında UNICEF desteği ve Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi, Şanlıurfa Valiliği işbirliği ile Şanlıurfada pilot proje olarak başlatılmıştır Daha sonra projeye GAP İdaresi tarafından Valilik ve Türkiye Kalkınma Vakfı ile yapılan işbirliği ile devam edilmiştir Kısa zaman içinde ÇATOMların sayısı artmış ve proje kalıcı bir yapıya kavuşmuştur
ÇATOMlarla cinsiyet dengeli kalkınma ve sürdürülebilir insani gelişmeye katkı sağlamanın yanı sıra uzun dönemde bölge ölçeğinde tabandan gelen bir sivil toplum kuruluşuna dönüşülmesi hedeflemektedir
Başlıca amaçları arasında kadının bireyleşmesi, toplumsal süreçlere katılım düzeyinin artırılması ve gelişmişlik göstergelerinin iyileştirilmesi vardır Bu amaçlar doğrultusunda okuma-yazma oranının yükselmesi, sağlık bilincinin yerleşmesi, örgütlenme bilincinin artması, kamusal alana daha fazla katılımın sağlanması ve gelir getirici alanlarda üretimin artırılmasına yönelik etkinlikler düzenlenmektedir
GAP Bölgesinde ÇATOM'lar
2002 yılında ÇATOM programlarından yararlanan katılımcı sayıları aşağıda sınıflandırılarak belirtilmiştir

Eğitim Programları: 5249'u kadın, 359'u çocuk, ve 791'si erkek olmak üzere toplam 6401 kişi ÇATOM programlarına katılmıştır 824 katılımcı okuma-yazma programlarından yararlanmış, 350'si kadın 376 katılımcı ikinci kademe okuma-yazma kursuna devam etmiştir 477 çocuk okul öncesi eğitim programlarından yararlanmıştır ÇATOM'lardaki kitaplıklardan 1565'i kadın 2100 kişi yararlanmıştır Bilgisayar eğitimi programlarından 552, İngilizce eğitim programlarından 195 katılımcı yararlanmıştır
Sağlık Programları: Kısmi poliklinik hizmetleri ile 2089, gezici sağlık hizmetleri ile 3606 olmak üzere toplam 5695 kişiye sağlık hizmeti ulaştırılmıştır 1120 katılımcı sağlık eğitimi programlarından yararlanmıştır
Gelir Getirici ve Kadın Girişimciliğini Destekleyici Programlar: Gelir getirici programlardan toplam 1450 katılımcı yararlanmış, 920 katılımcı toplam 115,4 Milyar TL gelir elde etmişlerdir ÇATOM programlarına katılan 182 kadın (15'i SSK'lı olmak üzere) tekstil, temizlik, çocuk bakıcılığı, desinatör, sekreter, tezgahtar, kuaförlük, usta öğretici vb alanlarda iş bularak çalışmaya başlamıştır ÇATOM katılımcıları tarafından 2-3 ortaklı olarak Batman'da 3 dikimevi atölyesi, Mardin'de 1 kafe işletmesi olmak üzere toplam 4 işyeri açılmış, işyeri açanlara girişimcilik eğitimi ve mikro kredi desteği sağlanmıştır
Sosyal Destek Programları: 6534 kişinin ayni ve nakdi yardım almasına, 528 kişi için yeşil kart çıkarılmasına, 226 öğrencinin (199 ilköğretim, 19 lise, 8 üniversite) eğitim bursu almasına yardımcı olunmuştur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com