Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Köşe Yazıları

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akiften, helallik, istiyoruz

Akif'ten Helallik İstiyoruz !

Eski 09-06-2008   #1
KRDNZ

Akif'ten Helallik İstiyoruz !

Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işte gerek
Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme;
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek” *

Birçok sahada iş yerine bol laf ürettiğimiz, özü farklı sözü farklı; ağzından konuşmak şöyle dursun, karnından konuşan adamcıklar haline geldiğimiz için;

“Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;
Gelenin keyfi için, geçmişe kalkıp sövemem!” *

‘Haklı’ olanın ‘güçlü’ olması gerekirken, ‘güçlü’ olanın ‘haklı’ olduğu bir dünyada; zalim ile mazlumu birbirine karıştırıp, gelenin ağam, gidenin paşam olduğu ‘oportünist’ şahsiyetler olduğumuz için;

“Değil mi cephemizin sinesinde iman bir
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir
Değil mi sinede birdir vuran yürek… Yılmaz!
Cihan yıkılsa, emin ol bu cephe sarsılmaz!” *

Dünyanın süper (!) güçlerinden korktuğumuz ve çekindiğimiz kadar, Yüce Allah’tan korkmayıp, iman ve itikad kalelerimizi muhafaza edemediğimiz için;

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” *

Çanakkale’de omuz omuza savaşan, Süleymaniye’de aynı safta namaz kılan Anadolu insanını, birbirine bağlayan ve tek vücut haline getiren kardeşlik çimentosunu kazıyıp, tarumar ettikten sonra, yan komşumuzla olan hısımlığımızı bile hasımlığa çevirdiğimiz için;

“Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme, tanı!
Düşün altında binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı;
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı” *

Çanakkale’nin, Sarıkamış’ın, Sakarya’nın ruhunu anlamadan kalbimizi Paris’e, New York’a, Londra’ya satarak; kefensiz yatan aslanların toprağında çakalların ayak izleri oluştuğu için;

“Edepsizliğin başladığı yerde, edebiyat biter” *
‘Edeb’in eline, beline, diline hakim olmak olduğunu unutup, yatak odası sırlarını ifşa edenlerin çok okunan yazarlar arasında yer aldığı; Akşemseddinlerin, Yunusların, Mevlanaların, Hacı Bektaşların bulunduğu tarihimizi övenin değil de sövenin ödüle layık olduğu günümüzde, edebiyatımızı ‘edeb’ten, şahsiyetimizi hakikatten kopardığımız için;

“Ne irfandır ahlaka yükseklik veren, ne vicdandır;
Fazilet hissi insanda, Allah korkusundandır” *

Bizi ötekinden ayıran, bizi biz yapan; “irfan, ahlak, vicdan, fazilet” gibi kavramların içlerini boşaltarak, kişisel sözlüklerimizden sildiğimiz için;

“Asım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek” *
Asım’ın nesli olma şuurunun tadına varamayıp, hayatın tadını Coca Cola kültürüyle çıkarttığımız için;

Bütün ömrü boyunca maddi ve manevi sıkıntı çekmiş, memleket sevdasını kendi öz nefsinin her daim üzerinde tutmuş, İstiklal Marşı’nın parasını dahi almamış, sonrasında ısrarlar üzerine aldığı parayı da hayır kurumlarına bağışlamış, Ankara’nın soğuğunda sırtında paltosu bile olmadan dolaşmış, İstiklal Marşı’na “Benim değil, milletimin marşı” diyerek ‘Safahat’ında yer vermemiş, Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle Burdur, Kastamonu, Konya, Afyon ve Eskişehir’e gidip, halkı milli mücadeleye çağırmış; hayatı şiir, şiiri saf aksiyon olan gerçek münevver, hakiki vatansever, İstiklal Harbi’nin manevi kumandanı Üstad Mehmed Akif;
Vefatınızın 71 yılı sebebiyle, Anadolu insanının bütün oluşları ve olamayışları adına, hakkınızı helal etmenizi dileyerek, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın!” duanıza iştirak ediyoruz
“Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
‘Gömelim gel seni tarihe!’ desem, sığmazsın” *

Nur içinde yat büyük şair!

(*) Üstad Mehmed Akif’in, Safahat isimli eserinden alınmıştır

Genç Dergisi - Mart 2008

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Akif'ten Helallik İstiyoruz !

Eski 09-06-2008   #2
sudenaz

çok güzel bir konu olmuş hakkını vermişsiniz hakkaten safahat serisini hepimiz okumalıyız aslında okulda yaptığımız sunumdan az buçuk bişeyler hatırlıyorum sadece tekrar tşkler KRDNZ
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-06-2008   #3
bbk

sudenaza katılıyorum çok güzel bi konu olmuş sevgili krdnz
ecdad bu günki koşulsuz teslimiyetimizi görse eminim yaşamaktan utanırdı kemikleri sızlıyordur mezarlarında

Neler istediler neler

Sonra bırakıp dünyayı gittiler

Sen hiç gitmiycek gibisin değilmi?

O gidenlerde senin gibiydiler;
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com