Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgiler, hakkında, hikaye, roman

Hikaye Roman Hakkında Bilgiler

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

ÖZET: ROMAN

İnsanların yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri olayları, yere, zamana ve şahsa bağlayarak anlatan eserlere roman denir
*Romanda olaylar geniş ve ayrıntılı olarak anlatılır
*Ana olayetrafında olayciklar vardır
*Şahıs kadrosu geniştirKarakter çözümlemeleri yapılır
*Zaman olarak geri dönüşler olur
Romanlar çeşitli türlere ayrılıri- Tarihi Roman: Konusunu tarihten alır
- Töre Romanı: Toplumun yaşayış tarzını, geleneklerini, adetlerini işleyen romandır
- Psikolojik Roman: Ruh çözümlemelerinin yapıldığı romanlardır
- Egzotik Roman: Uzak ve yabancı ülkelerin doğa ve insanlarını anlatan romandır
- Tezli Roman: Bir görüş veya düşünceyi savunan romandır
- Polisiye Roman: Dedektif hikayelerini anlatan romandır

Edebi akımlara göre romanlar ise:

l-Klasik roman 2-Romantik roman 3-Realist roman 4-Naturalist roman

Roman türünün ilk ve en önemli örneği XVI Yüzyılda İspanya'da Migüel De Cervantes tarfından yazılan DON KİşOT'tur

Bizde ise çevrilen ilk roman Yusuf Kamil Paşa tarafından Fenelon'dan çevirdiği Tercüme-i Telamak,yazılan ilk Türkçe roman ise Şemsettin Sami'nin yazdığı "Taaşuk-ı Talat ve Fıtnat adlı eserdirBu romandan sonra yazılmış ilk romanlar yazılış tarihlerini göre şunlardır:

l-Hasan Mellah,Hüseyin Fellah Ahmet Mithat Efendi-1872

2-İntibah-Namık Kemal-1876

3-Sergüzeşt-Sami Paşazade Sezai-1889

4-Araba Sevdası-Recaizade Mahmut Ekrem-1889

S-Mai ve Siyah-Halit Ziya Uşaklıgil-1896

HİKAYE

Olmuş ya da olması mümkün olan olayları anlatan kısa sanat eserleridir *Tek bir olay
vardırOlaycıklar yoktur
*Şahıs kadrosu romana göre dardır
*Kişiler çoğu zaman hayatlarının belli bir anı içinde anlatılır
*İki tür hikaye görülüri a)Olay Hikayesi: Maupassant tarzı da denir Olay esastır Bizdeki temsilcisi, Ömer Seyfettindir
b)Durum Hikayesi: Çehov tarzı da denir Olaydan çok insanın belli bir zaman dilimindeki durumu anlatllırBizdeki temsilcisi, Sait Faik Abasıyanıktır

Hikayede PLAN:

l-Serim Bölümü:Burada olayın geçtiği yer,kişiler belli başlı nitelikleriyle tanıtılır

2-Düğüm BÖLÜMÜ:serim bölümünde sergilenen olay, neden-sonuç ilişkisine göre bu bölümde yoğunlaştırılırMerak unsuru doruğa çıkarAyrıntllar ortaya konur

3-Çözüm Bölümü:Olay bir sonuca bağlanırGerilimler sona erer merak edilen soruların cevapları bulunmuş olur

Hikayenin Unsurları:

1- Kişiler 2-01ay 3-Zaman 4-Yer (mekan) S-Dil ve Anlatım

Dünya Edebiyatında ilk öykü Rönasans döneminde GBocacio'nun yazdığı Decameron adlı öykü kabul edilmektedirBatllı anlamda bizde yazılmış ilk öykü denemelerini Ahmet Mithat Efendi Letaif-i Rivayet adlı eseriyle vermiştirjik öykü denemesiEmin Nihat'ın Müsameretname adlı öyküdürBu öykü denemelerini Samipaşazade Sezai'nin Küçük Şeyler ile Nabizade Nazım'ın Karabibik adlı eserleri izlemiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com