Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kent, mani, türkü, yayla

Türkü , Mani , Yayla Kent

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkü , Mani , Yayla Kent

TÜRKÜ

1)
Birimlerin konusu

=şairin derdine çare bulmak için gurbete gitmesi ancak orada daha çok derde düşmesi ve bu durum karşısında kadere boyun eğip sabır göstermesi

=bu dünyanın kimseye kalmadığını görüp her şeyi bırakarak sevgiliye gitmek istemesi ancak bunun nasip olmaması

=ayrılığın çok zor olması,gurbeti yaşayan şairin elinde sadece sevgiliden gelen bir mektubu bulunmasışairin anadan ayrılan körpe kuzular gibi acı çekmesi
Tema=ayrılık

2b)
Türkünün mısra örgüsü
Abcb / dddb / bbbb

4a)”zeytinyağlı yiyemem” türküsü ile “gurbet elde bir hal geldi başıma” türküsü arasında söyleyiş tarzı bakımından farklılık vardır
Zeytinyağlı yiyemem türküsü daha neşeli ve eğlendirici bir tarzda söylenirken gurbet elde bir hal geldi başıma türküsü hüzünlü ,kederli bir tarzda söylenir

b)şiirin içeriği ile ilgilidirkonusu ayrılık olan bir şiir neşeyle söylenemeyeceği gibi konusu “aşk ve sevginin güzelliği” olan bir şiirde kederli bir tarzda söylenemez

6)türküde gurbete giden ve derin acılar yaşayan birinin durumu anlatılmaktadırşair derdine çare bulmak için gurbete gitmiş ancak orada daha çok derde düşmüştürdaha sonra bu dünyanın arkasından gitmenin mantıksız olduğunu kudretli hükümdar kanuni sultan Süleyman a dahi bu dünyanın kalmadığını görüyor ve sevgiliye sevdiklerine kavuşmak için gayret gösteriyor ancak sevdiklerine kavuşmak nasip olmuyorşair sevdiklerine kavuşamayınca elinde sevdiklerinden gelen mektupla anadan ayrılmış körpe kuzular gibi yapayalnız kalıyorama şair bütün bu acı ve keder karşısında mevlanasına isyan etmiyor acıya ve kedere sabır gösterip “mevlam kerimdir” diyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com