Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitigfal, irk, kitabi

İrk Bitig(Fal Kitabi)

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İrk Bitig(Fal Kitabi)

Bin Buda civarındaki mabetlerde Göktürk yazılarıyla yazılmış bu tam ve mükemmel el yazması şimdiye kadar elde edilen yazmaların en dikkat çekici olanıdır Yazma,küçük bir kitap halindedirSarı renkli ,kuvvetli, kalın ve iyi bir Çin kağıdı üzerine yazılmıştır Sayfalarının uzunluğu 136 cm ,genişliği 8 cm , tabakalarının her biri birbirine dikilmemiş;tutkal ile yapıştırılmıştırBu tutkal o kadar sağlamdır ki ,aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen ,hala gevşememiştirKitap ciltli değildirÇok fazla okuduğu için sayfa köşeleri ve dış yaprakları oldukça yıpranmış ve kırışmıştırKağıdın çok muhtemel bir cinsten olması kitabın son zamanlara kadar muhafaza olmasını temin etmiştir Toplam 104 sayfa ve 65 paragraftan ibarettir Kitabın adı 101 sayfada açıkça "IRK BİTİG" olarak kaydedilmiştir "FAL KİTABI" anlamına gelmektedir Bu fal kitabı Doğu Türkistan’da Uygurlar’ın hakim olduğu ve Uygur Edebiyatı’nın parlak devirlerini geçirdiği çağa aittir Bu bölgede ve Orta Asya’nın diğer bölgelerinde bu şekilde birçok yazma bulunmuştur Bunların çoğu Budizm’e giren Türkler’ e ait olup çoğunluğu Soğd harfleriyle yazılmıştır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com