Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
schultz, théodore

Theodore Schultz

Eski 08-22-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Theodore Schultz

Theodore William Schultz (d 30 Nisan,1902– ö 26 Şubat,1998) ABD'li bir iktisatçı 1979da Sir Arthur Lewis ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanmıştır

Theodore Schultz, ABD South Dakota eyaletinin küçük bir şehri olan Arlington'da doğmuştur 1921'de ziraat bilimi eğitimi için ABD'de South Dakota Üniversitesine girmiş ve 1927de BSc diploma derecesi almıştır Ondan sonra ABD'de Wisconsin-Madison Universitesi'nde iktisat üzerine doktora çalışmaları yapmış ve 1927de PhD doktora derecesini kazanmıştır

1930-1943 dönemlerinde ABD'de Iowa Eyalet Üniversitesi'nde universite hocalığı yapmış; ondan sonra ABDde Şikago Üniversitesi'nde profesörluk ünvanını taşımıştır 1998de ABD İllinois eyaletinin Evanston şehrinde ölmüştür

Schultz'un ünlü çalışmaları hem gelişmiş ve hem de gelişmekte olan ülkelerde tarım sektörünün iktisadî gelişmede rolü üzerindedir İnsan sermayesi kavramının bir bölümü olan eğitim sermayesi üzerinde ve özellikle eğitime yapılan yatırımların rolü üzerinde yaptiğı çalışmalar 20 yüzyılda milletlerarası ve gelişen ülkeler içinde iktisadî politikaların geliştirilmesinde önemli etkileri olmuştur 1998 Nobel Ekonomi Ödülü tarım ekonomisi ve tarım ekonomisinin gelişme ekonomisi içindeki rolü üzerindeki seçkin çalışmaları dolayısıyla verilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com