Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hava, kurumu, tanıtımı, türk, üniversitesi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Tanıtımı

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Tanıtımı

Türk Hava Kurumu Üniversitesi,

3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetedeki 6114 sayılı kanunun yayımlanması ile Ankara ilinde kurulan üniversitedir 19 Mart 2011 tarihinde yapılan Mütevelli Heyet toplantısında Sn Prof Dr Ünsal BAN rektör olarak seçilmiş, 05 Nisan 2011 tarihinde de onaylanarak THK Üniversitesinin ilk rektörü olmuştur

86 yıllık tarihi boyunca havacılık alanında verdiği eğitimleri akademik bir zemine taşımayı amaçlayan Türk Hava Kurumu, üniversite kurma hedefi doğrultusunda 2010 yılında çalışmalarına başlamıştır Türkiye ve Dünya’da havacılık sektörü hızla gelişmektedir Buna bağlı olarak artan eğitimli personel ihtiyacını karşılamayı, teorik ve pratik bilgisi üst düzeyde nitelikli eleman yetiştirmeyi ve aynı zamanda havacılık alanında akademik çalışmaları nicelik ve nitelik olarak arttırmayı sağlamak üzere Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ nin kurulması hedeflenmiştir Bunun için ilk adım olarak, “Havacılık Vakfı” kurulması amacıyla, ilgili makamlara 21 Nisan 2010 tarihinde başvuruda bulunulmuştur
15 Haziran 2010 tarihinde THK Üniversitesinin kuruluş aşamalarının takibi ve gerekli akademik desteğin sağlanması amacıyla Sn Prof Dr Ünsal BAN ve Sn Soner GÖKTEN üniversite kuruluş sürecinin koordinatörlüğüne getirilmişlerdir Kuruluş süreci ile ilgili tüm faaliyetlerin organizasyonunu ve yürütülmesini sağlayan Sn Prof Dr Ünsal BAN ve Sn Soner GÖKTEN; Havacılık Vakfı ile Yükseköğretim Kurumu (YÖK) arasında yürütülen tüm iletişim, koordinasyon, belge ve bilgi sunumu konularında ihtiyaç duyulan desteği sunmuşlardır
THK Genel Başkanı Sn Osman YILDIRIM başkanlığında oluşturulan bir ekip tarafından Türkiye ve Dünya’daki havacılık ile ilgili üniversiteler incelenerek “Havacılık Üniversitesi” kurulmasına yönelik kapsamlı bir fizibilite raporu hazırlanmıştır Bu rapor doğrultusunda, ülkemizde ilk ”havacılık ve uzay ihtisas üniversitesi” nin kuruluş başvurusuyla ilgili dosya 3 Eylül 2010 tarihinde YÖK Başkanlığına teslim edilmiştir
“THK Üniversitesi” kuruluşu ile ilgili teklif, 17 Şubat 2011 tarihinde TBMM tarafından görüşülerek kabul edilmiş ve kanunlaşmıştır İlgili kanun Sn Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanarak 3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetedeki 6114 sayılı kanunun yayımlanması ile yürürlüğe girmiştir

19 Mart 2011 tarihinde yapılan Mütevelli Heyet toplantısında Sn Prof Dr Ünsal BAN rektör olarak seçilmiş, 05 Nisan 2011 tarihinde de onaylanarak THK Üniversitesinin ilk rektörü olmuştur
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” diyerek tüm Türk Milleti’ne havacılık sektörü ile ilgili bırakmış olduğu görevi kendine ilke edinen Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye’nin ilk “havacılık ve uzay ihtisas üniversitesi” olmanın yüklemiş olduğu sorumluluğun bilincinde, 2011-2012 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde Ankara’daki merkez kampüsünde eğitim öğretime başlayacak şekilde hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürmektedir

Tarihçe ve Üniversite Hakkında Bilgi

Atılım Üniversitesi yabancı dille öğretim olanağı sunmaktadır Eğitim dili İngilizcedir Uluslararası standartlara (ABET 2000 gibi) uygun eğitim programları uygulamaktadır 431 akademik, 182 idari personel toplam 613 kişilik yetkin kadrosu bulunmaktadır
AB Eğitim Programı SOCRATES/ERASMUS kapsamında öğrenci değişimine yönelik olarak anlaşma yapılan

• University of Dortmund (Almanya)
  • National Louis University (Polonya)
  • Douai Business School (Fransa)
  • Trento University (Italy)
  • University of Warwick (İngiltere)
  • Lodz Academy of International Studies (Polonya)
  • University of Lleida (İspanya)
  • Hame Polytechnic (Finlandiya)
  • Tampere University of Technology (Finlandiya)
  • College of Social Sciences (Litvanya)
  • Haute Ecole De Bruxelles (Belçika)
  • University of Copenhagen (Danimarka)
bir veya iki dönem eğitim görme fırsatı sunmaktadır

Atılım Üniversitesi "Kardeş Üniversite" olan "University of the Incarnate Word" 'de (San Antonio TEKSAS’ ta) ve "The Hauge School of European Studies (HEBO)(Hollanda)" 'de Değişim Programı’ na göre istenildiğinde öğrenim görebilme fırsatı sunmaktadır

İnsanoğlunun Kuş Misali Uçuş Özlemi

İnsanoğlu, kuşlar gibi uçarak gökyüzünde süzülmeyi hep hayal etti Tarih boyu uçma girişiminde bulunan insanoğlu ancak 20 yüzyılda uçak ve diğer modern hava taşıtlarını kullanmayı başarabildi İlk motorlu uçağı yapan Wright kardeşler, 17 Aralık 1903’te yaptıkları ilk uçuş denemelerinde sadece 12 saniye uçarak 37 metre mesafe kat ettiler İnsanlık tarihinin bu önemli olayına o gün sadece 5 kişi tanıklık ederken, sonrasında insanoğlunun daha yükseklerde ve daha uzun süre uçma isteği her geçen gün arttı

Türk Milleti’nin Uçma Hayalinin Türk Hava Kurumu’nun Kurulması ile Gerçeğe Dönüşmesi

Türk Milleti’nin tarih boyunca, Hezarfen Ahmet Çelebi’den günümüze kadar, içinde hep var olan uçma hayalinin bir rüyadan gerçeğe dönüşmesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat attığı dev adımla gerçekleşti
Türk Hava Kurumu, 16 Şubat 1925’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği emirle “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kuruldu İşte o gün Türk Milleti’nin asırlık hayali olan gökyüzü sevdası gerçeğe dönüşmeye başladı

Askeri, sivil, sportif ve turistik, yani her türlü havacılık faaliyetini ve aynı zamanda da havacılık sanayisini geliştirmek amacıyla kurulan, Türk Hava Kurumu 1926 yılında ilk olarak "Tayyare Makinist Mektebi” ni, ardından da Kayseri’de “TOMTAŞ Uçak ve Motor Fabrikası” nı hizmete açtı Bu tarihten itibaren A-19 ve A-20 uçaklarının üretimi ile bakım ve onarımları Türkiye’de yapılmaya başladı Halkın ilgisi o kadar büyük oldu ki toplanan gelirler ile ilk 10 yıl içerisinde THK, 351 uçak imal ederek ya da satın alarak Türk Hava Kuvvetlerine teslim etti Kurum, 1905’de kurulan Uluslararası Havacılık Federasyonu’na Türkiye’de sportif havacılığın gelişmesi ve gençlere tanıtılması amacıyla, 1929 yılında üye oldu

Cumhuriyet döneminde Vecihi Hürkuş, Mühendis Selahattin Reşit Bey ve işadamı Nuri Demirağ da havacılık alanında birçok başarılı çalışmaya imza attı Uçak üretimi konusunda TOMTAŞ’tan sonra THK atölyesi fabrika haline getirildi ve İngiliz Magister eğitim uçaklarının seri montajına başlandı Etimesgut’ta kurulan uçak fabrikası 1940’da tam üretime geçti Bu fabrikada Magister uçaklarının yanı sıra çeşitli THK serisi planörler ile eğitim, akrobasi, sağlık ve nakliye uçakları da üretildi 1944 yılında Atatürk Orman Çiftliği'nde ilk uçak motor fabrikası kuruldu fakat 1952 yılında üretimler durduruldu ve fabrikalar kapatıldı Bu tarihten sonra Türk Hava Kurumu, tamamen havacılık eğitimi ile ulusal ve uluslararası sportif etkinliklere yönelerek, 3 Mayıs 1935'de Türkkuşu’ nu kurdu

Bu havacılık coşkusu ile Türk milleti özellikle de gençler akın akın Türkkuşu'na koşmaya başladı Kurum, bu güne kadar aralarında Atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha GÖKÇEN'in de bulunduğu, birçok değerli insanı yetiştirdi Peş peşe açılan paraşüt, planör, uçuş eğitim ve model uçak okulları ile 1936’da hizmete giren İnönü Planör Kampı, 1937’de açılan Etimesgut Motorlu Uçuş Kampı ve aynı yıl yapılan Ankara ve İzmir Paraşüt kuleleri, binlerce gencimizi bir araya getirdi Var olan 4 okula ek olarak 1996 yılında balon, yamaç paraşütü, yelken kanat ve mikrolayt gibi hava araçlarını bir çatı altında toplayan “Çok Hafif Hava Araçları Okulu” kuruldu Çeşitli dönemlerde ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenleyen THK, 1997’de Olimpiyat Konseptinde hava sporlarının en büyük organizasyonu olan 1’nci Dünya Hava Oyunları’nı FAI ile birlikte Türkiye’de düzenledi Dünyada ilki düzenlenen bu oyunlardan dolayı Uluslararası Havacılık Federasyonu Türk Hava Kurumuna “Dünya Hava Oyunları Kurucu” ödülünü verdi

3 Mart 2011'de Eğitim İçin Atılan Son Adım: Akademik Eğitime Geçiş Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin Kurulması

Havacılık alanında yılların birikimi ve tecrübesine sahip olan Türk Hava Kurumu, bu birikimini ve havacılık alanında verdiği eğitimleri akademik bir zemine taşımayı hedefleyerek, 2010 yılında “Türk Hava Kurumu Üniversitesi” nin kurulması için çalışmalarına başladı Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Sn Osman YILDIRIM başkanlığında oluşturulan bir ekip tarafından Türkiye ve Dünya’daki havacılık ile ilgili üniversiteler incelenerek “Havacılık Üniversitesi” kurulmasına yönelik kapsamlı bir fizibilite raporu hazırlandı ve bu rapor doğrultusunda, ülkemizde ilk ”havacılık ve uzay ihtisas üniversitesi” nin kuruluş başvurusuyla ilgili dosya 3 Eylül 2010 tarihinde YÖK Başkanlığına teslim edildi
“Türk Hava Kurumu Üniversitesi” nin kuruluşu ile ilgili teklif, 20 Ocak 2011 tarihinde YÖK Genel Kurulunda kabul edilerek, Milli Eğitim Bakanlığına gönderildi İlgili Komisyonlardan geçen teklif, 17 Şubat 2011 tarihinde TBMM tarafından görüşülerek kabul edildi ve kanunlaştı
İlgili kanun, Sn Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanarak 3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girdi
Dünya’nın En İyi Havacılık ve Uzay Üniversitesi Olma Yolunda

Üniversitemiz Dünya’nın en iyi “havacılık ve uzay ihtisas üniversitelerinden biri olma” hedefine ulaşabilmek amacıyla akademik ve idari yapısını sağlam temeller üzerine inşa etmekte, uzman ve bu alana gönül vermiş personeli ile çalışmalarını tüm hızıyla devam ettirmektedir Bu bağlamda, üniversitenin ihtiyacı olacak tüm alt ve üst yapı, araç-gereç gereksinimleri ve eğitim içeriği titizlikle hazırlanmaktadır İlaveten, Dünya’nın bu alanda önde gelen üniversiteleri ile iletişime geçilmekte, karşılıklı tecrübe ve birikimleri paylaşabilmek, işbirliği yapabilmek amacıyla görüşmeler tüm hızıyla devam etmektedir

Kuşbakışı

• Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Havacılık Vakfı tarafından kurulmuştur Dolayısıyla THK, 1925 yılından bu yana havacılık ve uzay alanlarında gösterdiği faaliyetler sonucu edindiği deneyim ve entelektüel birikim sayesinde derin bir altyapıya sahiptir
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 3 şehirde toplam 4 yerleşkede hizmet vererek Türkiye’de bu konuda bir ilk konumundadır Çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bünyesinde bulunan 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip kurumudur Ayrıca filosunda barındırdığı uçakların çeşitliliği sayesinde öğrencilerine kaliteli ve değişik tecrübeler sunmaktadır
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitedir
  • Havacılık sektöründe nitelikli yetişmiş elemana duyulan ihtiyaç, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin önemini arttırmaktadır Üniversitenin özel sektör ile olan bağları, mezunlarının sektörde kolayca iş bulmalarına olanak sağlamaktadır
  • Bünyesinde ki 2 havaalanı (Etimesgut-Ankara yerleşkesi ve Selçuk-İzmir yerleşkesi), 6 tam kapasite hangar (Uygulama laboratuvarı olarak kullanılmak üzere) ve ILS cihazlı 2 operatör kulesi (Etimesgut-Ankara ve Selçuk-İzmir) ile Türkiye’de özellikle havacılık alanında altyapısı en geniş ve sağlam üniversitedir
  • Dünyanın saygın ve önde gelen üniversitelerinden biri olan Vaughn College ile yapılan akademik işbirliği ile iki üniversite arasında öğretim elemanı ve öğrenci değişim imkânı, araştırma işbirliği ve kurulacak ortak havuz sayesinde mezunların işe yerleştirilmesi süreçlerinde ortaklık yapılması öngörülmüştür

Aşağıdaki resim küçültülmüştür Buraya tıklayarak büyütebilirsiniz Resmin orijinal boyutları 886x589

• Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü
  • Bilişim Sistemleri Mühendisliği (UOLP-Incarnate World)
  • Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü
  • Endüstri Mühendisliği Bölümü
  • Enerji Mühendisliği Bölümü
  • İnşaat Mühendisliği Bölümü
  • Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bölümü
  • Makine Mühendisliği Bölümü
  • Malzeme Mühendisliği Bölümü
  • Mekatronik Mühendisliği Bölümü
  • Otomotiv Mühendisliği Bölümü
  • Üretim (İmalat) Mühendisliği Bölümü
  • Yazılım Mühendisliği Bölümü
İşletme Fakültesi

• Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü
  • İşletme Bölümü
  • İşletme Bölümü (Türkçe)
  • İktisat Bölümü
  • İktisat Bölümü (Türkçe)
  • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
  • Turizm İşletmeciliği Bölümü
  • Uluslararası İlişkiler Bölümü
  • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Bölümü
Fen-Edebiyat Fakültesi

• İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı (UOLP -Incarnate World)
  • Matematik Bölümü
  • Mütercim Tercümanlık Bölümü
  • Psikoloji Bölümü
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

• Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  • Grafik Tasarımı Bölümü
  • İç Mimari ve Çevre Tasarımı Bölümü
  • Mimarlık
  • Moda Tasırımı Bölümü
Atılım Meslek Yüksek Okulu Uzaktan Eğitim Önlisans Programları

• Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Önlisans Programı
  • Turizm ve Konaklama İşletmeciliği Önlisans Programı
Sosyal Bilimleri Enstitüsü
Yüksek Lisans Programları

• e-MBA / İşletme Yönetimi (Türkçe)
  • MBA / İşletme Yönetimi (Türkçe)
  • Finansman (Türkçe)
  • Uluslararası İlişkiler (Türkçe – İngilizce)
  • Avrupa Birliği (Türkçe – İngilizce)
  • Uygulamalı İktisat (Türkçe)
  • Turizm İşletmeciliği (Türkçe)
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)
  • Kamu Hukuku (Türkçe)
  • Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi (Türkçe)
  • Bankacılık (Türkçe)
  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Türkçe)
  • Çeviribilim
Doktora Programı

• Politik Ekonomi
Araştırma ve Uygulama Merkezleri

• Akademik Yazım Danışma Merkezi
  • Desteklenen Araştırma, Geliştirme, Uygulama, Eğitim ve Danışmanlık Projeleri Ofisi
  • Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • İşletme,Muhasebe Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Sürekli Dil Eğitim Merkezi Başkanlığı
  • Türkiye Tarih Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
  • Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi
  • Performans Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Eğitim ve Araştırma Laboratuvarı

• Genel Bilgisayar Laboratuvarı (7 adet)
  • Süper İletken Hazırlama ve İnceleme Laboratuvarı
  • Yarı İletken Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı
  • İşletim Sistemleri Laboratuvarı
  • Multimedia ve Web Development Laboratuvarı
  • Ergonomi Laboratuvarı
  • Network Laboratuvarı
  • Bilişim Sistemleri Laboratuvarı
  • Yapı Malzeme Laboratuvarı
  • Simülasyon Laboratuvarı
  • Zemin Mekaniği Laboratuvarı
  • Genel Kimya Laboratuvarı
  • Elektrokimya ve Elektropolimerizasyon Araştırma Laboratuvarı
  • inorganik ve Organik Kimya Sentez Araştırma Laboratuvarı
  • Biyokimya ve Biyoanorganik Kimya Araştırma Laboratuvarı
  • Kaya Mekaniği Laboratuvarı
  • Genel Fizik Laboratuvarı
  • Fizik Mekanik Laboratuvarı
  • Fizik Elektromagnetik Laboratuvarı
  • Bilgisayar Destekli Tasarım Laboratuvarı
  • Yönetim Sistemleri Mühendisliği Laboratuvarı
  • Temel Elektronik ve Sayısal Sistemler Laboratuvarı
  • İleri Elektronik ve Haberleşme Laboratuvarı
  • Mikroişlemci ve Sinyal İşleme Laboratuvarı
  • İmalat Laboratuvarı
  • Sembolik Manipulasyon Laboratuvarı
  • Mekatronik Prototip Tasarım ve Üretim Laboratuvarları
  • Mekatronik Sistemler Laboratuvarı
  • Robotik Laboratuvarları
  • Hidrolik ve Pnömatik Sistemler Laboratuvarı
  • EDM, Mikro EDM ve Mikro İşleme Laboratuvarı
  • Malzeme Mühendisliği Metalografi Laboratuvarı
  • Malzeme Mühendisliği Mekanik Deney Laboratuvarı
  • Mekatronik Mühendisliği Öğrenci Laboratuvarı
  • Mekatronik Tasarım ve Üretim Laboratuvarı
  • Biyo-mimetik Tasarım Laboratuvarı
  • RF Laboratuvarı
  • Simultane Dil Laboratuvarı
  • Deneysel Psikoloji Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı
  • Isıl İşlem Laboratuvarı
  • Malzeme Karakterizasyon Laboratuvarı
  • Döküm Laboratuvarı
  • Mini / Mikro Makine / Robot Laboratuvarı
  • Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarı
  • Yapı Malzeme Laboratuvarı
  • Simülasyon Laboratuvarı
  • GIS ve Topografya Laboratuvarı

Öğrenci Kulüp ve Toplulukları

• Atılım İşletme Topluluğu
  • Atılım Ekonomi Topluluğu
  • Edebiyat ve Fikir Topluluğu
  • Dans Klubü
  • Satranç Klubü
  • Matematik Klubü
  • Tiyatro Topluluğu
  • Gezi Topluluğu
  • Eğlence Klubü
  • Translation And Interpretation Club
  • Türk Halk Bilimleri Topluluğu
  • İngiliz Dili Edebiyatı Topluluğu
  • Psikoloji Topluluğu
  • Türkçe Topluluğu
  • Uluslararası Stratejik Analiz Topluluğu
  • Yayın Klubü
  • Kişisel Gelişim Topluluğu
  • Tanıtım ve Tasarım Topluluğu
  • UltraAslanlar Klubü
  • Gençlerbirlikliler Klubü
  • Merkez Stratejik Araştırma ve Organizasyon Klubü
  • Radyo Topluluğu
  • Sinema Klubü
  • Sosyoloji Topluluğu
  • Toplum Gönüllüleri Klubü
  • Müzik Topluluğu
  • Fenerbahçeliler Klubü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com