Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
osmanlıdan, sözler

Osmanlıdan Sözler 2

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlıdan Sözler 2

-Vükela (vekillerin) ve ümeranın (amirlerin) süslü elbiseler giymesi padişahlarına tâzimden ileri gelirBiz ALLAH(cc)'tan başka kime tâzime mecburuz ki bu külfeti ihtiyâr edelim?Bizim padişahımız ALLAH(cc), vücudu saran elbiseye değil,içindeki imâna bakar(Sade giyinmesinin nedeni sorulduğunda)
-Ey gönül!Başkasından yardım ve dostluk umarak yaşama,düşmandan da korkma!Devlet ve saltanat ancak ALLAH(cc)'ın verdiğidir
-Ey canım,eğer sana Selimî gibi yüz tane devlet ve saltanat dâhi verilse cihana bağlanıp dosttan uzak olma
-Güneş Mustafa(sav)'nın yüzünün aynasının bir aksidirHer iki âlem,Mustafa(sav)'nın bir kılına bağlanmıştır
-Gönlünü ve canını O'nun aşkına veren kimse ne kahramandır!Düşüncesi daima Mustafa(sav) olan kimse ne huzur ve rahat içindedir
-Her dertli,mihnete tahammül için biraz gönlünde kuvvet buluyorsa bu kuvvet Mustafa(sav)'dan gelirOnun için her dertli O'na minnettardır
-O Peygamberlerin PadişahıdırDiğer peygamberler O'nun ordusudurYaradılıştan maksat O'durBu kevn-ü mekân O'nun yüzü suyu hürmetine yaratılmış bir tufeyldir
-Ümit sabahı Mustafa(sav)'nın güzel yüzüdürGayıp sırları O'nun ârif olan gönlünden doğar
-Ümit eliyle Mustafa(sav)'nın eteğine yapışan herkes güneş gibi ayağını feleğin üstüne basar
-O'nun aşkı ile gönlü mahzun olan her sîne ne bahtiyardır!Mustafa(sav)'nın yoluna kurban edilen can,ne aziz bir candır!
-Ümmetlerin cevahir madenlerinden çıkardıkları bütün lâ'l ve inciler Mustafa(sav)'nın (gzada kırılan) tek inci dişinin diyetidir

-Alimlerin bindiği atın ayağından üstümüze sıçrayan çamur, şerefimizdir

YAVUZ SULTAN SELİM

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com