Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1947, antlaşması, paris

Paris Antlaşması (1947)

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Paris Antlaşması (1947)

İtalya'nın siyasi birliğini geç tamamlaması ve sömürgecilik yarışın da geç kalmasından dolayı, sömürge arayışına ve ekonomik gelir arayışına girmiştir İtalya 1911 yılı da zengin maden yataklarına sahip olan Osmanlı topraklarına ait olan Trablusgarp ve Tobruk'a askeri müdahalede bulunmuştur I Balkan Savaşı'nda başlamasıyla Afrika'da bulunan son Osmanlı toprakları kaybedilmiş ve olası Yunan tehtidine karşı 12 Adalar İtalyanlara bırakılmıştır İtalyanın II Dünya Savaşı'ndan mağlup ülke olarak ayrılmasından sonra Almanya 12 Adaları himayesinde tutmuştur 1947 de yapılan Paris Sözleşmesi'nde 12 Adalar ve adacıklar Yunanistan'ın himayesine geçmiştir

Yunan adaları Limni ve Semadirek ile Türk adaları İmroz ve Bozcaada, Lozan Barış Antlaşmasının 4maddesiyle askerlerden arındırılmıştırSemadirek ile Limni gine 14 maddesiyle silahsızlandırılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com