Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
savaşı, verdun

Verdun Savaşı

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Verdun Savaşı

Verdun Savaşı, Fransızların I Dünya Savaşı'nda, büyük bir Alman saldırısını püskürttükleri çarpışma (Şubat - Aralık 1916)

Alman komutan Erich von Falkenhayn yıpratma stratejisi izlenmesini savunarak Fransızları ellerindeki her askeri savaş alanına sürmek zorunda bırakacak bir saldırı noktasının seçilmesini istediBu nokta, Verdun Kalesi ve çevresinde yer alan Meuse Tepelerindeki istihkamlar için çok sayıda topçu saldırı birliği yığdılarFransızlar ise saldırıyı başka bir noktadan bekliyorlardıBu yüzden Bu yüzden Verdun savaşın en ağır bombardımanlarından birine oldukça hazırlıksız yakalandıAlmanlar dört gün boyunca önemli bir direnmeyle karşılaşmadan ilerleyerek Douaumont Kalesi'ni ele geçirdilerFransız destek birlikleriyle birlikte tam zamanında çarpışma noktasına ulaşan General Philippe Pétain komutayı ele alarak karşı saldırı emri verdiDört gün süren şiddetli çarpışmaların sonunda Alman saldırısı durdurulduGeçici bir aradan sonra mart ve nisanda Meuse (Maas) Irmağının doğu ve batısındaki tepelerle sırtlarda yoğun çarpışmalar sürdüÇarpışmaların üçüncü evresi mayıs sonunda Almanların Meuse Tepelerine yeniden saldırmasıyla başladıAma temmuza gelindiğinde Almanlar Verdun'ü ele geçirmek ve Fransa'nın direnme gücünü kırmak planlarını gerçekleştiremeyeceklerini anladılarHer iki tarafın da yaklaşık 300 bin kayıp verdiği Verdun Savaşı'nın ardından Fransızlar saldırıya geçerek yıl sonuna değin daha önce yitirdikleri kalelerle toprakları geri aldılar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com