Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
krallığı, kıbrıs

Kıbrıs Krallığı

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kıbrıs Krallığı

Kıbrıs Krallığı Üçüncü Haçlı seferi sırasında 1192 yılında Kıbrıs adasında kurulmuş bir Haçlı devletidir 1489 yılında Kıbrıs'ın kraliçesi olan Caterina Cornaro tarafından adanın Venedik'e satılmasıyla varlığı sona ermiştir

1191 yılında Üçüncü Haçlı seferine çıkan İngiltere kralı Aslan Yürekli Richard yol üstündeki Kıbrıs adasına çıktığında ada Bizans valisi Isaakios Komnenos tarafından yönetilmekteydi Richard adayı ele geçirerek Tapınak Şövalyelerine sattılar O sırada Kudüs Krallığı Haçlıların elinden çıkmış ve Selahaddin Eyyubi'nin eline geçmişti Kudüs Prensi Guy de Lusignan ülkesiz bir kral durumuna düşmüştü Tapınak Şövalyeleri Kıbrıs'ı Guy de Lusignan'a sattılar Guy de Lusignan'ın 1194'te ölümünden sonra yerine kardeşi Amaury de Lusignan geçti Kutsal Roma Germen İmparatoru VI Heinrich Amaury de Lusignan'ı resmen Kıbrıs kralı olarak tanıdı

Kıbrıs Krallığı 14 yüzyılda Cenevizli tüccarların eline geçti 1426 yılında Memluklular adayı kendilerine bağladılar 1489'da da son kraliçe Caterina Cornaro'nun adayı Venediklilere satmasıyla Kıbrıs Krallığı son buldu Ada 82 yıl Venediklilerin elinde kaldıktan sonra 1571 yılında Osmanlıların eline geçti

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com