Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fince

Fince

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fince

Fince (Fince: ''Suomi''), Finlandiya nüfusunun %92'sinin konuştuğu dildir Finlandiya'nın resmi olan Fincenin diğer bir ağzı olan Finlandiya kuzey Avrupa, Baltik Denizi kıyısında, İsveç ve Rusya arasında yer almaktadır Toplam nüfusu 5,261,000 olan ülkenin başkenti Helsinki'dir Coğrafi konumu: 64 00 Kuzey enlemi, 26 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 337,030 km² Sınırları: toplam: 2,628 km sınır komşuları: Norveç 729 km, İsveç 586 km, Rusya 1,313 km Sahil şeridi: 1,126 km İklimi: Tipik kuzey iklimi etkisini gösterir

Meänkieli dili ise İsveç'in ikinci resmi dilidir

Fince, İsveç Finlandiya ile Norveç arasında yer alan kuzey Avrupa ülkesidir Yaklaşık 9 milyonluk bir nüfusa sahiptir Yüzölçümü: 449,964 km²'dir Para Birimi İsveç Kronu'dur Resmi dili bulunmamasına karşın de facto olarak İsveççe konuşulmaktadır Fransızca, Almanca ve Fince de okutulmaktadır Ancak küreselleşmenin etkisiyle İngilizce çok yaygın bir biçimde konuşulmaktadır Başkenti Stockholm'dür Toplam nüfusu 9,060,430 (84)

Ural Altay Dil Ailesi'nin bir üyesidir ve sondan eklemeli diller grubuna girer Tıpkı Türkçede olduğu gibi Fincede de adlar cümlede kullanılma şekillerine göre farklı hallerde kullanılır

Huomenta = Günaydın

(Hyvää) päivää = İyi günler (ya da günaydın)

(Hyvää) iltaa = İyi akşamlar

Hyvää yötä = İyi geceler

Terve / Moro = Merhaba

Hei / Moi = Selam

Heippa / Moika / Hei Hei / Moi Moi = Hoşçakal

Näkemiin = (Sonra) Görüşürüz

Hyvästi = Allahaısmarladık

Hauska tavata = Tanıştığımıza memnun oldum

Kiitos = Teşekkür ederim

Kiitos, samoin = Aynı şekilde

Mitä kuuluu? = Nasıl gidiyor? (Yabancılar arasında kullanılmaz)

Kiitos hyvää = İyiyim, teşekkür ederim

Tevetuloa = Hoşgeldiniz

Önemli Sözcükler

kyllä = evet

ei = hayır

olen / minä olen = ben

minä, sinä, hän = ben, sen, o

me, te, he = biz, siz, onlar

Mä, Sä - Ben, Sen (yabancılar arasında kullanılmaz)

yksi, kaksi, kolme - bir, iki, üç

neljä, viisi, kuusi - dört, beş, altı

seitsemän, kahdeksan - yedi, sekiz

yhdeksän, kymmenen - dokuz, on

sata, tuhat, miljoona - yüz, bin, milyon

Anteeksi - özür dilerim

olut - bira

karhu - ayı

Suomi - Finlandiya

suomi - Fince

Mitä kuuluu? - Nasılsın? (tam olarak "ne duyuldu?", yabancılar ayasında kullanılmaz )

En ymmärrä - Anlamıyorum

Ymmärrän / Minä ymmärrän - Anlıyorum

¹Ymmärrät(te)kö suomea? - Fince anlıyor musun(uz)?

¹Puhut(te)ko englantia? - İngilizce konuşuyor musun(uz)?

Olen englantilainen / amerikkalainen / australialainen / uusiseelantilainen / irlantilainen / skotlantilainen - Ben İngilizim / Amerikalıyım / Avustralyalıyım / Yeni Zelandalıyım / İrlandalıyım / İskoçum

¹Olet(te)ko englantilainen? - İngiliz misin(iz)?

Missä sinä asut/¹Missä te asutte? - Nerede oturuyorsun(uz)?

¹ -te eki tümceyi resmileştirmek için kullanılır -te eki konulmaz ise tümce gayri resmi olur Birden fazla kişiyle konuşurken -te eki eklenir Ural Altay dil ailesi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com