Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çine, hamit

Hamit Çine

Eski 08-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hamit Çine

Hamit Çine (d 4 Nisan 4 Nisan Gregorian Takvimine göre yılın 94 günüdür Sonraki sene için 271 gün var (Artık yıllarda 272)

1926

Burdur) folklor araştırmacısı, halk müziği derleyicisi ve yorumcusu

==Yaşamı==
Müzik ile ilgili bir aileden gelen Hamit Çine küçük yaştan itibaren bağlama çalmaya başlamıştır İstanbul Burdur Akdeniz bölgesinin göller kısmında yer alan il Batı Anadolu ile Akdeniz bölgesini birbirine bağlayan Burdur, 36°53� ve 37°50� kuzey enlemleri ile 29°24� ve 30°53� doğu boylamları arasında yer alır Isparta, Afyonkarahisar, Antalya, Muğla ve Denizli illeri ile çevrilidir İrili-ufaklı 14 mâvi göl arasında yer alır

Haydarpaşa Lisesi`ni bitirdikten sonra müzik çalışmalarına Eminönü Halk Evi`nde devam ederken İstanbul Radyosu Topluluğu`na haftada bir gün çalışmak üzere davet edildi 1952-1954 yılları arasında yedeksubaylığını yaparken Tarihi

Muzaffer Sarısözen ile tanıştı ve onun daveti üzerine Ankara Radyosu`nda programlara çıktı Askerlikten sonra Burdur`a dönerek toprakla çalışmaya başlayan Hamit Çine daha sonra yüksek öğrenimini tamamlamak üzere gittiği İzmir`de İzmir Radyosu`na girdi ve 1982 yılında emekli olana kadar radyoda çalıştı 1985 yılında öğretim görevliliğine çağrıldığı Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı`nda beş yıl çalıştı

==Kitapları== Burdur`dan Damlalar, 1989 Üç Telli Bağlama Metodu

==Derlemeleri==Türk Halk Müziği derlemelerinin bazıları şunlardır:On İkidir Şu Burdur`un Dermeni (Burdur),Ağır Al Yazma Zeybeği (Burdur),Karaağaç Zeybeği (Burdur),Çay Benim Çeşme Benim (Burdur),Avşar Zeybeği (Burdur),Bucak Serenler Zeybeği (Burdur),Kazım Zeybeği (Burdur),Alıverin Tabancamı (Kozağacı-Burdur),İğnem Düştü Yerlere (Burdur),Bahçen Bozuk Değil mi (Burdur),Evlerinin Önü İğde Dalları (Burdur),Devesi Tuzdan Gelir (Burdur),Fatma Gelin (Kozağacı-Burdur),Ayva Dibi Serin Olur (Kozağacı-Burdur),Haydulen (Burdur),Güllük Dağı (Burdur),Dolan Gel Sevdiğim (Burdur),Boğaz Havaları,Akkoyunum Yüz Olsa (Burdur),Yayla Yolları (Burdur),Yar Kayalarda Yaslanır (Burdur),Mavilisin (Burdur),Ben Güzel İdim (Burdur),Süpürgeyi Boyadım (Burdur),Allıdır Gelin (Burdur),Gıcır Gıcır (Burdur),Erik Dalları (Dirmil-Burdur),Yağmur Yağar Şıpır Şıpır (Burdur),Gaz Amat (Burdur),Sıçanın Destanı (Burdur)

==Kaynakça==
[http://wwwgulemekcicom/roportajlar2/r4htm Gül Emekçi`nin röportajı]

müzisyen-taslak

Bu makale, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Hamit Çine maddesinden kopyalanmıştır Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında özgürce kullanılabilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com