Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
istanbul, kültür, tarihçe, üniversitesi

İstanbul Kültür Üniversitesi Tarihçe

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstanbul Kültür Üniversitesi Tarihçe

Tarihçe

İKÜ'de Eğitim

TC İstanbul Kültür Üniversitesi 15 Temmuz 1997 tarihinde 4281 sayılı yasa ile kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip bir Vakıf Üniversitesidir 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca eğitim ve öğretim yapmaktadır ve bir devlet üniversitesinin her türlü hak ve yetkisine sahiptir
İKÜ öğretim elemanları kadrosu seçkin, verimli ve yaratıcı bir kadrodur Bu kadro ile İKÜ, çok yeni bir kuruluş olmasına karşın, Üniversitelerarası Kurul tarafından görevlendirilen değerlendirme komisyonunca tespit edilen tanınmış bilimsel dergilerde öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı bakımından 1998 de Üniversiteler arasında ilk yarıya, 1999 da ilk on Üniversite arasına girme başarısına ulaşmıştır İKÜ bu başarısını istikrarlı bir şekilde sürdürmüştür YÖK tarafından yapılan denetlemeler ve değerlendirmeler sonucu 1999, 2000, 2001,2002,2003, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında devlet desteğine hak kazanmıştır
1997 | İstanbul Kültür Üniversitesi Temmuz 1997 tarihinde "Kamu Tüzel Kişiliği"ne sahip bir VAKIF ÜNİVERSİTESİ olarak kuruldu | Birinci yılımızda Fen-Edebiyat Fakültesi'nde, Matematik-Bilgisayar Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde İşletme Bölümü, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde İnşaat Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ve Meslek Yüksekokullarımızda İşletmecilik ve Bilgisayar Programcılığı Programları ile ve 157 İLK öğrencimiz ve 32 kişilik öğretim kadromuzla, Şirinevler Kampüsü'müzde eğitim yolculuğuna başladık
1998 | İkinci yıl İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık ve Endüstri Mühendisliği Bölümleri ile Meslek Yüksekokullarımızda Turizm İşletmeciliği ve Endüstriyel Elektronik Programları ilk kez öğrencileri ile buluştu | Öğrenci sayımız 585'e, öğretim elemanı kadromuz 90'a yükseldi
1999 | Hukuk Fakültemiz ilk öğrencilerini aldı | Fen-Edebiyat Fakültemizde İngiliz Dili ve Edebiyatı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde İktisat Bölümü ve Meslek Yüksekokullarımızda Turizm Rehberliği ile Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Programları kuruldu Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerimizde yüksek lisans programlarımıza öğrenci alınmaya başlandı | Meslek Yüksek Okullarımız ilk mezunlarını verdi | Öğrenci sayımız 1210, öğretim elemanı kadromuz 154

İKÜ'de Eğitim

2000 | Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi kuruldu ve faaliyetlerine başladı Güzel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi kurularak yoğun bir etkinlik programını bölge halkının beğenisine sunmaya başladı | Öğrenci sayımız 1814, öğretim elemanı kadromuz 199
2001 | İstanbul Kültür Üniversitesi, tam zamanlı öğretim üyesi sayısı, kalitesi, öğretim üyesi yetiştirme programının zenginliği, yaygın burs uygulaması, bilimsel yayınlar gibi ölçütlerin denetlenmesi sonucu yapılan değerlendirmelerle devlet desteğine layık görüldü | Sanat ve Tasarım Fakültemiz kuruldu | Fen-Edebiyat Fakültemizde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ilk kez öğrencileri ile buluştu | Hukuk Fakültesi bünyesinde Kamu Hukuku, Özel Hukuk ile Maliye ve Ekonomi Bölümleri kuruldu | İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültelerimiz ilk lisans programları mezunlarını verdi | Ataköy Kampüsü'müzün inşaatı başladı | Şirinevler Kampüsü'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası inşaatı başladı | Öğrenci sayımız 2109, öğretim elemanı kadromuz 233, toplam mezun sayımız 201
2002 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz üçüncü kez üstüste devlet desteğine layık görüldü| Sanat ve Tasarım Fakültemizde İletişim Tasarımı, Sanat Yönetimi, İletişim Sanatları ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri ilk öğrencilerini aldı | Meslek Yüksekokullarımızda Muhasebe, Bankacılık ve Sigortacılık, Radyo-TV Yayıncılığı, Bilgisayar Donanımı ve Elektronik Ticaret Programları kuruldu | İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Şirinevler Kampüsü'ndeki yeni binasına taşındı | Öğrenci sayımız 2702, öğretim elemanı kadromuz 302, toplam mezun sayımız 473
2003 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz dördüncü kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Sosyal Bilimler Enstitümüzde Türkiye'nin Vakıf Üniversiteleri içindeki ilk Hukuk Doktora Programı öğrencileri ile buluştu Fen Bilimleri Enstitümüzde İnşaat Doktora programı öğrenci almaya başladı | Fen Edebiyat Fakültemiz Ataköy Kampüsümüze taşındı | Öğrenci sayımız 3602'ye, öğretim elemanı kadromuz 377, toplam mezun sayımız 812

İKÜ'de Eğitim

2004 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz beşinci kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Fen-Edebiyat Fakültemizde Fizik Bölümü ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde Elektronik Mühendisliği Bölümleri ilk kez öğrenci aldı | Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu | Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz ile Sanat ve Tasarım Fakültemiz Ataköy Kampüsümüze taşındı | Kız Öğrenci Yurdumuz Şirinevler Kampüsünde hizmet vermeye başladı | Öğrenci sayımız 4743, öğretim elemanı kadromuz 470, toplam mezun sayımız 1407
2005 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz altıncı kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Fen Bilimleri Enstitümüze bağlı olarak Matematik Doktora programı başladı | İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Ataköy Kampüsümüze taşındı | Erkek Öğrenci Yurdumuz Şirinevler Kampüsü'nde hizmete girdi | Öğrenci sayımız 5875, öğretim elemanı kadromuz 520'ye ulaştı
2006 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz yedinci kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Kız öğrenci evi Şirinevler Kampüsü'nde hizmet vermeye başladı | Öğrenci sayımız 6476, öğretim elemanı kadromuz 560'a ulaştı
2007 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz sekizinci kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Fen - Edebiyat Fakültesi bünyesinde Psikoloji bölümü öğrenci aldı ve Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ilk kez öğrenci aldı | 840 kişilik Akıngüç Oditoryumu Ataköy Kampüsü'nde hizmete açıldı | Öğrenci sayımız 6900, öğretim elemanı kadromuz 584'e ulaştı
2008 | Yapılan değerlendirmeler sonucu üniversitemiz dokuzuncu kez üstüste devlet desteğine layık görüldü | Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nda İklimlendirme ve Soğutma bölümü öğrenci aldı ve İşletmecilik Meslek Yüksek Okulu'nda Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik, Grafik ve Reklamcılık, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği bölümleri ilk kez öğrenci aldı | Öğrenci sayımız 7021, öğretim elemanı kadromuz 622'ye ulaştı

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com