Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Astroloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gerçeğe, rüya, yönelen

Gerçeğe Yönelen Rüya

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gerçeğe Yönelen Rüya

Dr Rhine psişik rüyaları iki kategoriye ayırıyor Bunların en çok karşılaşılanını ‘gerçeğe yönelik rüya’ diye tanımlayarak şu örneği veriyor:
Kaliforniya’lı bir büyükanne, gece korku veren çarpıcı bir rüya görerek uykusundan uyanır Kadın henüz emekleme çağında bir bebek olan torununu uyurken, üzerinde örtülü ağır yorganın altında soluk almaya çabalarken görmüştür Bebeğin direnci giderek azalır, bunalım içinde adeta sona yaklaşır
Saat gecenin dördüdür Büyükanne, sorunu önce, “ne olacak alt tarafı, bir rüya işte” diye yorumlar Gecenin bu vaktinde, damadının evine telefon eder etrafı telaşa verdiği takdirde, onun bir çılgın olduğu düşünülebilir Sonra telefon eder Damadına git çocuğu kurtar der Damadı sakin bir sesle: “az önce sesini duyduk ve kurtardık, şimdi sütünü içiriyoruz”

İşte, bu olayda görüldüğü gibi, büyükannenin rüyası gerçek olaya yönelik bir davranış biçimini örneklemektedir Olayda, büyükanne tehlikeyi algıladıktan başka, bu tehlikenin ne olduğunu da saptamıştı

Psişik yüzleşimlerde sözü edilen bir başka olguda, hayale yönelik ‘sembolik rüyalar’ tiplemesidir Dünya savaşı sonrasında San Francisco’dan bir bayanın bildirimi bu dala iyi bir örnek oluşturur

Bu bayan şöyle yazıyordu:

‘’ 1945 yılının 20 0cak gecesi gördüğüm rüyada, Pasifik cephesinde savaşmakta olan biricik oğlum, mutfakta yanıma gelerek bana iyice ıslanmış, üzerinden sular damlayan üniformasını veriyorum

Oğlumun genç yüzündeki ifade, iyice sarsılmış bir insanınki gibiydi

Onun üniformasını silkeleyerek, sularını süzdürmeye çalışıyordun Bahriye lacivertti Sular mutfağın yer karolarını boyuyordu Karşımda dikilmiş beni seyreden oğlum Billie, sonunda üniformayı elimden alarak çamaşır küvetine attı Yanıma gelip bana sarılarak, “Bu çok korkunç, değil mi anne?çok çok korkunç…” diye sızlanmaya başlamıştı

Rüyamda düşünüyordum Büyüme ve okul yıllarında oğlum bana fazla bir sorun çıkartmamıştı Ama şimdi, müthiş bir zorlukla karşılaşmış olabilirdi
Bu olaydan bir kaç gün sonra Long Beach’teki bahriye üssünden bir tekstilci beni ziyarete geldi Adam, bana Billie’nin hizmet vermekte olduğu savaş gemisinin battığını bildirdi Oğlumun adı da kayıp listesinde idi Billie’ye ne olduğu, öteki kayıplar gibi henüz saptanamamıştı Ama, daha sonra oğlumun akıbeti, bana resmi ağızlar tarafından bildirildi Oğlumun da içinde bulunduğu savaş gemisi, bir düşman denizaltısı tarafından torpido ile batırılmıştı Bu nedenle 250 denizci hayatını kaybetmişti Oğlum Billie de, denizde boğulanlar arasındaydı

Burada, kadının gördüğü rüyayla gerçek olayın pek az ilinti taşıdığı görülüyor Annenin görmüş olduğu rüyanın içerdiği mesaj; fantezi, drama, anı oluşumlarının içinde gizlidir

Bu iki durumun farklılığına verilecek en iyi kanıt, psişik deneyimle yüzleşen kişinin kendi psikolojik yapısı ve belirli rüyalara eğilim tiplemesine bağımlıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com