Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arasındaki, fark, ile, reenkarnasyon, tenasüh

Reenkarnasyon İle Tenasüh Arasındaki Fark

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Reenkarnasyon ve tenasüh kavramları, aynı ilkeleri içerdikleri sanılarak birbirleriyle sık sık karıştırılmaktadır Oysa bu iki kavram arasında çok temel farklılıklar bulunmaktadır

Tenasüh inanışı, ruhların dünyaya gelip gitmelerini ceza ve ödül düalitesine dayandırır

Reenkarnasyon kavramında ise varlığın cezalandırılması veya ödüllendirilmesi gibi şeyler sözkonusu değildir Reenkarnasyonizme göre, dünya yaşamı, yapılmış hataların intikamının alınması için oluşturulmuş olamaz Kısaca, insan dünyaya bir önceki yaşamında neden başarılı olamadığının hesabını vermek için değil, gelişmek için gelir Bir insan ruhunun bir sonraki yaşamında dünyaya geleceği beden onun tekamül gereksinimlerine ve nedensellik kuralına göre belirlenir

Tenasüh inanışına göre, bir insan ruhu ceza aldığı takdirde bir sonraki bedenlenmesinde dünyaya bir hayvan bedeninde gelebilir

Reenkarnasyon kavramına göreyse tekamülde geri dönüş, yani gerileme yoktur; zaten bir hayvan bedeni bir insan ruhunun gelişim gereksinimleri için yeterli olamaz

(alıntı)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Tenasüh inanışı benim görüşüme göre tamamen saçma bir inanıştır ya da saptırılmıştır orasını bilemeyeceğimReenkarnasyon ile ilgili verdiğiniz bilgiler gerçekten aydınlatıcı bilgilerİnsan ruhu dünyaya gelişim için enkarne olur ve bu gelişimini yani bu seçimi kendi yaparTamamen özgür irade ile yapılan bir seçimdirEğer isterse bu gelişimini spritüel alemde de yapabilir Çok güzel bi konu , teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

ozzy123 Nickli Üyeden Alıntı

Tenasüh inanışı benim görüşüme göre tamamen saçma bir inanıştır ya da saptırılmıştır orasını bilemeyeceğimReenkarnasyon ile ilgili verdiğiniz bilgiler gerçekten aydınlatıcı bilgilerİnsan ruhu dünyaya gelişim için enkarne olur ve bu gelişimini yani bu seçimi kendi yaparTamamen özgür irade ile yapılan bir seçimdirEğer isterse bu gelişimini spritüel alemde de yapabilir Çok güzel bi konu , teşekkürler

evetaslında paylaştığım yazı daha uzundu ama ben önemli yerleri özet geçtim burada
Tabiki reenkarnasyon felsefesi tenasühe göre daha mantıklıAma şahsen özgür iradeyle yapılan bir seçime inanmıyorumBence reenkarnasyon otomatik işleyen bir sistembizim seçimlerimiz dışında yürütülen bir planın parçası olduğunu düşünüyorum(yanılıyor da olabilirim)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Özgür iradeden kasıtım aslında o alemde çeşitli üstadlar ve öğretmenlerin önerileri ile bir seçim yapıyoruzBurada tabiiki bizim dünyaya enkarne olarak ilerleme kaydetmemiz daha yararlı olarak görülüyorİşin bize düşen kısmı bu seçimi yapmak aslındaO alemde kuşkusuz algımız şimdiye göre daha farklıdırReenkarnasyona otamatik işleyen sistem demişsinAslında tam olarak öyle değilDaha çok bizim gelişmişlik düzeyimize göre yapılan bi seçimdirBenim gibi düşünenlerin olduğuna çok seviniyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com