Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edwin, peary, robert

Robert Edwin Peary

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Robert Edwin Peary

Robert Edwin Peary

Robert Edwin Peary kuzey kutbuna ayak basan ilk kâşif olarak kabul edilir (1909)

İlk araştırma yolculuğunu 1886'da Grönland içlerine doğru, deniz kuvdeki yardMatthew Henson'la birlikte yaptı 1891'de tekrar yola çıktığında ekibinde eşi ve Frederick ACook da vardı (Cook daha sonra,kuzey kutbuna kendisinin önce -1908'de- ulaştığını iddia edecek, fakat bu iddia asılsız çıkacaktır) Peary bu ikinci ve daha zorlu yolculukta 2100 km daha ilerledi ve Grönland'ın ada olduğuna ilişkin kanıtlar buldu

Sonraki çeşitli seferlerde yöredeki Eskimo kabilesi ile dost oldu Yaz seferlerinde, Grönland'da bulduğu meteor-demir kütlelerinin ABD'ne taşınmasını sağladı

Kuzey kutbuna ulaşmaya yönelik 3büyük yolculuğun son aşamasında kendisine Henson ve dört Eskimo eşlik etti, 1909'da kuzey kutup noktasına ekibiyle birlikte ulaştı

1911'de tümamiral rütbesiyle ABD Deniz Kuvden emekli oldu
alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com