Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kitap Dünyası

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cem, hayatlar, hayri, imkansız, ismail

İmkansız Hayatlar - İsmail Hayri Cem

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kitabın künyesi

İmkansız Hayatlar

(Darüşşafakalıların Anıları 1873-1950)

İsmail Hayri Cem

Kalkedon Yayıncılık / Anı Dizisi

Türkçe

55 s -- 2 Hamur-- Ciltsiz -- 16 x 24 cm

ISBN : 9786055679378

2010

Kapak Tasarımı : Semiha Şahin

Hazırlayan : İsmail Hayri Cem

Kitap hakkında

Ne zaman eski okulumdan içeri girsem, çocukluk anılarımın etkisi altında kalır, içime bir anlatılmaz çocuksu duygu ezikliği siner Ramazan geceleri sahurdan sonralara dek koşup oynaştığımız serin salonun yeşil boyalı, siyah çizgili sütunlarına kapanıp, doya doya ağlamak gelir içimden Ne oldu o günlerimiz, nerde o arkadaşlarımız? Şimdi biz nerelerdeyiz?

Ya boş çekenler? Hiç onları unutamıyorum Boş çekenler hep aklımda

1926'da Darüşşafaka'nın giriş sınavını biz yüz çocuk kazanmıştık Aklımda kaldığına göre okula 30 çocuk alacaklardı Bahçede, merdiven dibinde kur'a çekiliyordu Çocuklar gelip, elini torbaya sokuyor:

"Boş!"

"Boş!"

Boş çekenler, boynu bükük, küskün, dargın dönüp gidiyorlardı, ağlıyorlardı

İlk doluyu ben çekmiştim Şimdi düşünüyorum, acı acı düşünüyorum! Ya boş çekseydim? Belki okuryazar bile olamazdım, şimdi yoktum Bütün bir hayat, bir kâğıdın üstünde "boş" yada "dolu" yazılı olmasına bağlı Boş çeken çocuklar ne oldular, neredeler?

-Aziz Nesin-

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap kapağı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com