Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bursa, çelebi, lisesi, mehmet

Bursa Çelebi Mehmet Lisesi

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bursa Çelebi Mehmet Lisesi

Çelebi Mehmet Lisesi, Bursa'da 19 Ağustos 1906 tarihinde "Bursa Hamidiye Medrese-yi Muallimini" adıyla "Ögretmen Okulu" olarak öğretime başladı Daha sonra "Bursa Muallim Mektebi" adını alan bu okul, 1927'ye kadar birçok öğretmen yetiştirdi Menemen'de şehit edilen ve okulun girişinde büstü bulunan Mustafa Fehmi Kubilay da bu okuldan mezun oldu Muallim Mektebi'nin buradan ayrılması sonrası, 15 Ekim 1927'de "Birinci Ortaokul" adıyla yeni bir okul açıldı 25 yıl boyunca bu adla anılan okula 6 Ağustos 1952'de "Çelebi Mehmet Ortaokulu" adı verildi
1906'da üç katlı ve ahşap olarak yapılan okulun 1949'daki onarımında bir katı yıktırılıp yarı kagir hale getirildi Bir de toplantı salonu eklendi Sonradan yeni bazı bölümler de eklenen bu binada 73 yıl eğitim-öğretim yapıldı 26 Mart 1979'da çıkan bir yangında belgelerin çoğu kurtarılmışsa da binanın yanması önlenemedi Bu yangından sonra ögretim, dört yıl kadar çevredeki ilkokullarda ve ayrı bir yapı olan işlik binasında sürdürüldü Yeni binanın 26 Eylül 1983 tarihinde bitirilmesi üzerine Çelebi Mehmet Lisesi olarak 1983-1984 eğitim-öğretim yılı başından itibaren, halen bu yeni binada eğitim-öğretime devam edilmektedir 1992-1993 eğitim-öğretim yılında Bursa´da ilk Yabanci Dil Ağırlıklı Lise (Süper Lise) olarak açılmış; Düz Lise ile birlikte tedrisata devam etmektedir Çelebi Mehmet Lisesi Resmi Sitesi : Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com