Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
besinci, biyoğrafisi, hakkında, hayatı, kimdir, murad, sultan

Besinci Sultan Murad Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Besinci Sultan Murad Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Babasi : Sultan Abdülmecid
Annesi : sevk efzâ Kadin Efendi
Dogumu : 21 Eylül 1840
Vefoti 29 Agustos 1904
Saltanati : 1876'da (93) gün

Besinci Murad da Istanbul'da dogdu Degerli âlimler tarafindan yetistirildi Siir ve Nesir üzerinde çalismalar yaptiTahta çiktiginda 35 yasinda idi Sultan Abdülaziz'i tahttan indirenler onu padisah yaptilar Tahta çiktigi zaman akli muvazenesi tamamen bozuldu Dünyanin en mütehassis doktorlarina teslim edilmesine ragmen iyilesemedi Zamaninda Osmanli Tarihinin en büyük cinayeti islenmistir Hüseyin Avni Pasa, Mithat Pasa ve kafadarlari, bir baska ihtilâl olur da Sultan Abdülazizi tekrar tahta çikarirlar korkusu ile Sultani hapsettikleri Feriye Sarayinda hunharca sehid ettilerBu hadiseden 11 gün sonra, Binbasi Çerkez Hasan Olayi oldu Bir kabine toplantisinda Sultan Abdülaziz'in kayinbiraderi olan Binbasi Hasan Bey, Hüseyin Avni'yi, Hariciye Naziri Rasit Pasa'yi ve bir de subayi öldürdüBöylece Hüseyin Avni'den enistesinin intikamini almis olduDevlet bu devrede Rüstü Pasa tarafindan idare edilmekteydi Bu sirada ise devletin en büyük felâketi olan Osmanli - Rus Harbi basamak üzereydi Besinci Murad Abdülaziz ile beraber Avrupa seyahatine çikmis ve bilhassa Fransa'yi yakindan tanir hale gelmisti Mükemmel bir Fransizca biliyordu Müsikisinasti Fakat bütün bu meziyetleri tahta çiktiginda bir ise yaramadi Akli muvazenesi bozuldugu için, devletin ileri gelenleri onu tahttan indirmek mecburiyetinde kaldilar Hayatinin sonuna kadar Çiragan Sarayinda oturdu Bir müddet sonra akli tamamen düzeldi Hayati çiragan Sarayinda geçti Yine bu sarayda 64 yasinda iken vefat etti Yeni Camii yanindaki türbeye gömüldü (Allah rahmet eylesin)
Erkek Cocuklari : Mehmed Selahaddin
Kiz Cocuklari: Fehime Sultan, Fatma Sultan, Hadice Sultan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com