Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyoğrafisi, hakkında, hayatı, kimdir, murad, sultan, üçüncü

Sultan Üçüncü Murad Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan Üçüncü Murad Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Babasi Ikinci Selim Annesi Nurbânu Sultan
Documu : 4 Temmuz 1546
Vefati 16 Ocak 1595
Saltanati : 1574 - 1595 (21 ) sene

Üçüncü Murad, orta boylu, degirmi yüzlü,kumral sakalli, elâ gözlü ve beyaz tenli bir padisahti Çok cömertti, herkese yardim etmeyi severdiZamaninda cereyan eden mühim olaylar :Venedik'le anlasma yenilendi Portekiz'le Vâdisseyl muharebesi yapildi ve Portekizliler kesin bir sekilde maglüb edildi Ispanya'ya karsi Ingiltere'ye yardimlar yapildi Lehistan kraIinin tayininde çikan mücadele kazanildi ve 1577'de Lehistan devleti de Osmanlilara tâbi oldu1511'de Osmanli tabiiyetinde bulunan Kirim Hanligi Rusya'ya harb ilân etti Moskova'ya kadar ilerleyerek Rusya'yi vergiye bagladi1578'de Iran'la savaslar basladi çildir Zaferi elde edildi, Tiflis ve Sirvan fethedildi Hazar Denizine kadar Osmanli hakimiyetine alindi Tarihte meshur Tiflis müdafaasi yapildiKaledeki bir avuç asker kedi ve köpeklere varincaya kadar yiyerek kaleyi teslim etmediler27 günde Kars Kalesi yapildi 1583'de Mesâleler Zaferi kazanildi ve Revan fethedildi
1585'de Tebriz dördüncü defa fethedildiGence sehri alindi1590'da Iran'la sulh yapildi 1593'de Almanya'ya harb ilân edildi1594'de Yanikkale fethedildi
Bu devirde Osmanli topraklarinin genisligi 19902000 km kareye yükseldi Osmanli Imparatorlugu en genis topraga bu zamanda sahib bulunuyorduÜçüncü Murad 16 Ocak 1595'de 49 yasinda iken vefat etti Ayasofya Camii avlusuna gömüldü (Allah rahmet eylesin)Besiktas'taki Yahya Efendi Türbesini O yaptirmisti Fethiye Camiini de kiliseden camiye o çevirmistiBeyzavi Tefsirine Hâsiye yazan Sinan Efendi (H 986), Seyh Üftâde Hazretleri (H989), Ahi Çelebi, Uryani Mehmed Dede ve Sakâik'a zeyl yazan Lütfi Mustafa Efendi, Molla Cami'ye serh yazan Muharrem Efendi, Gülistan'a serh yazan Sam'i Efendi, Vankulu Lügatinin sahibi Mehmed Vani Efendi (H 1000) bu devirde vefat eden büyüklerdir
Erkek çocuklari : Üçüncü Mehmed, Selim,Bayezid, Mustafa, Osman, Cihangir, Abdullah,Abdurrahman, Abdullah, Hasan, Ahmed, Yakub, Alemsah, Yusuf, Hüseyin, Korkud, Ali,Ishak, Ömer, Alaüddin, Davud
Kiz çocuklari : Ayse Sultan, Fatma Sultan, Mihrimah Sultan, Fahriye Sultan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com