Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
açıklaması, anlamı, hakkında, oluşur, tanımı, yalıtım

Yalıtım Nedir, Yalıtım Tanımı, Anlamı Hakkında, Yalıtım Açıklaması Nasıl Oluşur

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yalıtım

Yalıtım, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı olan enerji akışının indirgenmesidir Yalıtım malzemelerinin (yalıtkan) çeşitli tipleri vardır:
  • Isı akışını indirgemek için, ısıl (termal) yalıtkanlar
  • Elektrik akışını önlemek için, elektrik yalıtkanlar
  • Ses dalgalarını indirgemek için, akustik yalıtkanlar
Bir malzeme her yönden yalıtkan olmayabilir Örneğin, elmas mükemmel bir elektrik yalıtkanı iken, çok kötü bir ısı yalıtkanıdır Sentetik haldeki saf elmas, ısıyı bakırdan daha iyi iletir ve oda sıcaklığında bilinen en iyi ısıl iletkenlik katsayısına sahip katı malzemelerden biridir Yani oda sıcaklığında bilinen en kötü yalıtkanlardan biridir
Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur
Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar

Isı Transferi ve Yalıtım

Isı transferi üç yolla olur
  • Kondüksiyon ya da iletim , madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir
  • Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir
  • Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir
Yalıtkanlar, bu ısı transfer yöntemlerindeki ısı akışlarının düşürülmesi ile yalıtım sağlar Örneğin; ince bir köpük (strafor) tabakası konveksiyon ve kondüksiyon ile olan ısı geçişini düşürür Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı düşürür Bazı malzemeler bir ısı transfer yöntemi için iyi bir yalıtkandır, fakat diğeri için kötü olabilir Örneğin, metal bir tabaka ışınım için iyi bir yalıtkandır, fakat iletim için çok kötü bir yalıtkandır

Yalıtım İhtiyacının Nedenleri

Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır Evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında:
  • Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır
  • Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez
  • Konforu arttırır Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur
  • Yalıtım, dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar
  • Genel bir kazanç olarak da, yalıtım sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur
Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür:
  • Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur
  • Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur
Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir Sadece yaşam mekanlarının yalıtımı, tavan ve taban yalıtımı olmadan doğru yalıtım şekli değildir Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir

Isı Yalıtım Malzemeleri

Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve ürün standartları:
    • Camyünü, TS 901 EN 13162
    • Taşyünü, TS 901 EN 13162
    • Ekspande Polistiren (EPS), TS 7316 EN 13163
    • Ekstrude Polistiren (XPS), TS 11989 EN 13164
    • Poliüretan (PUR), TS EN 13165
    • Fenol Köpüğü, TS EN 13166
    • Cam Köpüğü, TS EN 13167
    • Ahşap Lifli Levhalar, TS EN 13168
    • Genleştirilmiş Perlit (EPB), TS EN 13169
    • Genleştirilmiş Mantar(ICB) TS EN 13170
    • Ahşap yünü levhalar, TS EN 13171
  • Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları:
    • Camyünü, prEN 14303
    • Taşyünü, prEN 14303
    • Elastomerik Kauçuk (FEF) prEN 14304
    • Cam Köpüğü (CG) prEN 14305
    • Kalsiyum Silikat (CS) prEN 14306
    • Ekstrüde Polistiren (XPS) prEN 14307
    • Poliüretan (PUR / PIR) prEN 14308
    • Ekspande Polistiren (EPS), prEN 14309
    • Polietilen Köpük (PEF), prEN 14313
    • Fenolik Köpük prEN 14314
Su Yalıtımı ve İlgili MalzemelerYapılarda su yalıtımı, suyun veya nemin yapı içine girmesine veya yapı elemanlarını sürekli bir biçimde etkileyerek teknik ve görsel olarak bozmasına engel olmak amacıyla uygulanır Bu bozulmalardan en sık karşılaşılanı özellikle bodrum katlarda zemin içerisinde mevcut olan suyun temel duvarlarından veya zemin plağından sızarak bina içerisinden rutubete yol açmasıdır Su yalıtımını kabaca şu gruplara ayırmak mümkündür:
  • Topraktan yükselen neme karşı zemin plağının yatay düzlemde yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs ile)
  • Duvarların topraktan yükselen neme karşı yatay düzlemde yalıtılması (duvar bariyeri vs)
  • Zemin seviyesinin altında kalan duvarlara yatay düzlemde etki eden suyun düşey yöndeki elemanlarla yalıtılması (bitümlü örtüler, drenaj levhası vs ile)
Su yalıtımını ülkemizde yaygın olduğu üzere sadece bitümlü boyalarla yapmak artık uluslararası standartlara göre yeterli bulunmamaktadır İdeal bir su yalıtımı yeterli kalınlıktaki bitümlü örtünün ek olarak HDPE ( Yüksek yoğunluklu Polietilen) den mamul drenaj levhaları ile ek olarak toprak basıncı ve oturmalara karşı korunması ile elde edilir
Drenaj levhası ayrıca Grobeton yerine alternatif olarak kullanılarak hem zemin plağının yükselen neme karşı korunmasını, hem de Grobetondan ucuz olması ve hızlı döşenmesi sebebiyle maliyetlerin düşürülmesini sağlar
  • Su Yalıtımı konusunda yürürlükte olan Standartlardan bazıları:
    • TS 3113, 3128, 3440, 3559, 3647, 6571, 6572
    • DIN 18195
alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Isıl iletkenlik ya da termal iletkenlik fizik'te malzemenin ısı iletim kabiliyetini anlatan bir özelliktir k harfi ile ifade edilir
Isı miktarı Q ile tanımlandığında malzemenin kalınlığı L ve birim zaman t ısı geçişinin olduğu yüzey alanı A ve ısı geçişine sebep olan sıcaklık farkı ΔT ile ifade edilirse sürekli rejim şartları altında ve ısı transferi sadece sıcaklık gradyenine bağlı olduğunda;

Isıl iletkenlik = ısı akış oranı × mesafe / (alan × sıcaklık farkı)

olarak ifade edilir

Malzemelerin ısıl iletkenlikleri

Çoğu malzemenin ısıl iletkenliği ile elektrik iletkenliği arasında bir bağ yoktur Örneğin çok yüksek elektriksel iletkenliği olan gümüşün ısıl iletkenliği elektriksel yönden bir yarı-iletken olan elmasdan daha düşüktür Bunun sebebi elektronlar değil fononlardır Fonon kristal yapıdaki titreşim düzeni ile ilgilidir Metallerde ısıl iletkenlik yaklaşık olarak elektriksel iletkenliği izler metallerde serbest hareketli elektronlar yalnızca elektriği değil ısı enerjisini de iletir
Isıl iletkenlik basit bir özellik değildir Detaylı olarak maddenin yapısına ve sıcaklığa bağlıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Yalıtım kullanıldığı duruma göre dış etkilerden ayırmak veya tecrit etmek anlamında bina yalıtımı (izolasyonu) ise; "yapıyı kendi bünyesi ile içindeki eşya ve canlılara zarar verici etkilerden korumak için alınan önlemler paketi" olarak tanımlanmaktadır Oysa bina yalıtımı; "malzeme üretiminden uygulamasına kadar titizlik hassaslık çok yönlü detay çalışmasını gerektiren ve birçok bilim dalını ilgilendiren bir sistem bütünüdür"
Bu nedenle bina yalıtımında ulusal ekonomi ve çevre ilişkisinin ortaya konulması ve rasyonel çözümlere varılabilmesi için ekonomi fizik kimya makine inşaat mimarlık vBulletin bilim dalları bir eşgüdüm içerisinde bulunmalıdır
Yalıtım sektörü inşaat mimarlık makine vs meslek gruplarının oluşturduğu yeni ve farklı bir sektör olarak görülebilir Diğer taraftan ülkemiz inşaat sektörü ile otomotiv bilgisayar vBulletin sektörler karşılaştırıldığında en gecikmeli sektörün inşaat sektörü olduğu kolayca anlaşılır Bu olumsuzluğa rağmen modern yalıtım uygulamaları her yeni teknoloji gibi gecikmeli de olsa ülkemize ulaşmış ve belirli bir süre içinde yaygınlık kazanmaya başlamıştır Bazı bina yapımcısı ve yaptırımcılarının halen yalıtım konusunda duyarsız olmaları veya yasal sorumluluklarını yerine getirmemeleri bu iş kolunun aksayan yönünü oluşturmaktadır
Standartlara uyan çağdaş teknolojiyi izleyen firmaların ürünlerini kullanıcıların da bilinçli takip etmeleri müteahhitlerden yapıda kullanılan malzemeler hakkında bilgi almaları beklenir Yapıların mevcut yönetmeliklere uygunluğu ve denetlenmesi gerek ülke gerekse kullanıcıların menfaatlerine olduğu unutulmamalıdır
Ülkemizde gerçekleştirilmiş veya gerçekleştirilmekte olan konut binaları ele alındığında bunların büyük bir kısmının konvansiyonel yapım sistemli iskelet taşıyıcı boşluklu pişmiş kil veya gözenekli beton blok dış duvarlar ile oturtma kiremit çatılardan oluştuğu görülmektedir Dış kabuğun farklı yalıtım özelliklerinin yetersiz kaldığı ve böylece enerji ve performans kayıplarının ortaya çıktığı dolayısıyla çevrenin zarar gördüğü tartışılmaz bir gerçektir
Gelişmiş ülkelerin inşaat sektörü bizim konumuz kapsamına giren yalıtım malzemelerinin kullanımı artan enerji fiyatları teminindeki güçlükler enerji üretirken çevrenin kirlenmesi konfor gereksinmesi tüketici ve ülke ekonomisine tasarruf getirmesi nedeniyle ülkemize oranla çok artmıştır Oysa ülkemizde kişi başına yalıtım malzemesi tüketimimiz çok azdır
Yalıtım uygulama düzeyi ise ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile yakından ilgili olup sadece konut sahibi olabilme gereksinimi yaşam standardının yükselmesiyle birlikte konforlu bir konut sahibi olabilme yönünde gelişmeye başlamıştır Yapıda kullanılacak malzemelerin karakteristiklerinin araştırılması incelenmesi ve analiz bulgularının irdelenmesi deneysel ve gözlemsel bulgularla sağlanabilmektedir Kullanım yerlerine göre malzeme karakteristiğini doğrudan etkileyen çevresel faktör ve parametreler;

[*]Aşınma[*]Isısal etkenler[*]Su ve nem etkileri[*]Akustik sorunlar[*]Güneş ve[*]Atmosfer etkileridir[/list] Bu etkileşimler stabil ve/veya dinamik ortam şartları için ayrı ayrı fiziksel kimyasal ve mekanik değişimler açısından detay olarak incelenmelidir Bu incelemelerin tamamı gerek zaman ve gerekse ekonomik açıdan oldukça yüksek bir değer tutacağı kaçınılmazdır Ancak günümüzde en optimal bir malzemeyi seçebilmek amacıyla aşağıda verilen bazı fiziksel faktör ve parametreler bir yapı ve/veya kaplama elemanı olarak belirlenmelidir

Bunlar;
  • Isı iletkenliği
  • Isı depolama kapasitesi
  • Havanın (hidroskopi)veya malzemelerden nem alma yeteneği ve eğilimi
  • Malzeme içerisinde nem iletme özelliği (su iletme özelliği kapiler iletim özelliği)
  • Nemli malzemenin kuruma konusunda davranışı (nem desorpsiyonu)
  • Ses emme-yutma ve bunu uzun süre koruma yeteneği
  • Nem etkisi altında malzemenin dayanıklılığı
  • Değişken sıcaklık ve nem etkileri altında şekil ve hacim değişikliğine olan eğilim
  • Malzemenin yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanım özelliği
  • Sertlik ısı ve nem etkisi altında değişimiyle ilgili özellikler
  • Kohezyona karşı dayanıklılık
  • Yapısını koruma özelliği
  • Kimyasal maddelere karşı dirençlilik (asitlerden alkalilerden ve organik çözücülere karşı etkilenmezlik)
  • Eskimezlik (bozunma)
  • Yüksek dekoratif özellik
  • Hava şartlarına dayanıklılık ve
  • Malzemenin yapısal doku durumudur
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sürekli artmakta olan enerji maliyetleri özellikle ısı yalıtımını en ekonomik biri kılmıştır Ülkemiz bazı büyük kent merkezlerindeki binaların yalıtım durumlarına ilişkin istatistiksi veriler ise şöyledir 1990 yılında 15543 binada PİAR tarafından yapılan araştırmaya göre yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra inşa edilmiş binaların İstanbul ‘da %53 Ankara ‘da %24 İzmir Kocaeli ve Bursa ‘da %84 ‘ünde hiç ısı yalıtımı kullanılmamıştır İsveç ‘in halen yürürlükte bulunan bina dış kabuğundan bir ısıtma mevsiminde sarf edilecek ortalama ısı sarfiyatını ülkemiz yönetmelikleri ile karşılaştırırsak İstanbul ‘da bir binada 28 Ankara ‘da 36 Erzurum ‘da 60 kat daha fazla yakıt sarf edilerek aynı ısınmanın sağlandığını görüyoruz Kaynakları son derece kıt olan ülkemiz bir Avrupa ülkesine göre 6 kat daha fazla yakıtı ısınmak amacıyla harcamaktadır Tüketilen fazla yakıt aynı oranda da ekonomiye ve doğal çevreye zarar vermektedir
Bu arada son yıllarda özellikle "yalıtım" çok sık dile getirilen bir konu haline gelmiştir Önceleri sadece akademik çevrelerce konuşulup tartışılan bu konunun artık toplumumuzun hemen her kesiminde yavaş yavaş da olsa itibar görmesi oldukça sevindiricidir Yapı kullanıcıları artık ev yaptırırken satın alırken kiralarken özellikle ısı yalıtımını sormaya başlamıştır Her ne kadar bu bilince ulaşmakta oldukça geç kalınmışsa da yarınlar için bir ışık yakılmıştır
Sonuç olarak yalıtım sektöründe karşılaşılan; sektörün gelişmesine engel olan kalitesiz yalıtım uygulamalarına neden olan ve maliyeti olumsuz yönde etkileyen hususlardan bazıları şunlardır;
  • Tanıtım
  • Te

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Dogadaki tüm olaylar enerjinin niteliginin azalacagı yönde gelismektedir Masaya bırakılan bir fincan kahvenin zamanla soguması ya da soguk bir mesrubatın zamanla ısınması buna bir örnektir Termodinamiğin 2 Yasası olarak bilinen bu olgu; 1850’li yıllarda William Rankin, Rudolf Clausius ve Lord Kelvin tarafından yapılan arastırmalar ile ortaya konulmustur İnsanların konforlu bir yasam sürebilmeleri; 20-22°C sıcaklık ve yüzde 50 bagıl nem degerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir Kıs aylarında dıs ortam sıcaklıkları 20°C’nin oldukça altında seyreder Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20°C’nin oldukça üstündedir Isı bir enerji türüdür ve Termodinamigin 2 Yasası geregi ısı; yüksek sıcaklıklı ortamdan düsük sıcaklıklı ortama transfer olur Bu nedenle yapılarda; kısın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir Bina içerisinde istenen konfor ortamının saglanabilmesi için kıs mevsiminde kaybolan ısının bir ısıtma sistemiyle karsılanması ve yaz aylarında kazanılan ısının bir sogutma sistemiyle iç ortamdan atılması gerekir Gerek ısıtma gerek sogutma islemleri için enerji harcanır Bir yapıda ısı kazanç ve kayıplarının sınırlandırılması; ısıtma ve sogutma amaçlı olarak tüketilmesi gereken enerji miktarının azaltılması anlamına gelir Isıtma ve sogutma prosesleri; çogunlukla sıcak veya soguk akıskanların ilgili tesisatlar aracılıgıyla tasınmasını gerektirir Termodinamigin 2 Yasası geregi sıcak olan akıskandan ortama dogru veya ortamdan soguk akıskana dogru enerjinin niteligini azaltan bir ısı transferi meydana gelmesi kaçınılmazdır Isıtma ve sogutma sistemlerinin istenen performansla isletilebilmeleri için; bu kayıp ve kazançların miktarı göz önüne alınarak, akıskanın olması gerekenden daha sıcak veya soguk

olarak kullanılması gerekir Bu durum ilave bir enerji tüketimine neden olur Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan isleme “ısı yalıtımı” denir Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçisini

azaltmak için uygulanır Isı yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya saglıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım asamasında yakıt ve sogutma giderlerinde büyük kazanım saglamak mümkündür Binaların ısıtılması amacıyla büyük oranda fosil yakıtlar kullanılır Fosil yakıtların yakılması sonucu yanma ürünü olarak açıga çıkan gazlar, hava kirliligine ve küresel ısınmaya neden olur Isı yalıtımı uygulamaları ile konfor kosullarının olusturulmasında kullanılan enerji miktarının azalması, küresel ısınma ve hava kirliliginin artmasını önler Yapılarda kurallara uygun sekilde gerçeklestirilen ısı yalıtımının bireyler ve ülkeler açısından pek çok yararı vardır Bunların en önemlisi ısı yalıtımının enerji tasarrufuna olan katkısıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-16-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Dogadaki tüm olaylar enerjinin niteliginin azalacagı yönde gelismektedir Masaya bırakılan bir fincan kahvenin zamanla soguması ya da soguk bir mesrubatın zamanla ısınması buna bir örnektir Termodinamiğin 2 Yasası olarak bilinen bu olgu; 1850’li yıllarda William Rankin, Rudolf Clausius ve Lord Kelvin tarafından yapılan arastırmalar ile ortaya konulmustur İnsanların konforlu bir yasam sürebilmeleri; 20-22°C sıcaklık ve yüzde 50 bagıl nem degerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir Kıs aylarında dıs ortam sıcaklıkları 20°C’nin oldukça altında seyreder Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20°C’nin oldukça üstündedir Isı bir enerji türüdür ve Termodinamigin 2 Yasası geregi ısı; yüksek sıcaklıklı ortamdan düsük sıcaklıklı ortama transfer olur Bu nedenle yapılarda; kısın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir Bina içerisinde istenen konfor ortamının saglanabilmesi için kıs mevsiminde kaybolan ısının bir ısıtma sistemiyle karsılanması ve yaz aylarında kazanılan ısının bir sogutma sistemiyle iç ortamdan atılması gerekir Gerek ısıtma gerek sogutma islemleri için enerji harcanır Bir yapıda ısı kazanç ve kayıplarının sınırlandırılması; ısıtma ve sogutma amaçlı olarak tüketilmesi gereken enerji miktarının azaltılması anlamına gelir Isıtma ve sogutma prosesleri; çogunlukla sıcak veya soguk akıskanların ilgili tesisatlar aracılıgıyla tasınmasını gerektirir Termodinamigin 2 Yasası geregi sıcak olan akıskandan ortama dogru veya ortamdan soguk akıskana dogru enerjinin niteligini azaltan bir ısı transferi meydana gelmesi kaçınılmazdır Isıtma ve sogutma sistemlerinin istenen performansla isletilebilmeleri için; bu kayıp ve kazançların miktarı göz önüne alınarak, akıskanın olması gerekenden daha sıcak veya soguk
olarak kullanılması gerekir Bu durum ilave bir enerji tüketimine neden olur Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan isleme “ısı yalıtımı” denir Teknik olarak, ısı yalıtımı, farklı sıcaklıktaki iki ortam arasında ısı geçisini
azaltmak için uygulanır Isı yalıtımı yaparak binanın ömrünü uzatmak, kullanıcıya saglıklı, konforlu mekanlar sunabilmek ve bina kullanım asamasında yakıt ve sogutma giderlerinde büyük kazanım saglamak mümkündür Binaların ısıtılması amacıyla büyük oranda fosil yakıtlar kullanılır Fosil yakıtların yakılması sonucu yanma ürünü olarak açıga çıkan gazlar, hava kirliligine ve küresel ısınmaya neden olur Isı yalıtımı uygulamaları ile konfor kosullarının olusturulmasında kullanılan enerji miktarının azalması, küresel ısınma ve hava kirliliginin artmasını önler Yapılarda kurallara uygun sekilde gerçeklestirilen ısı yalıtımının bireyler ve ülkeler açısından pek çok yararı vardır Bunların en önemlisi ısı yalıtımının enerji tasarrufuna olan katkısıdır

1) Isı Yalıtımı Enerji Tüketimini Azaltır
İnsanların yasam kalitesinden ve konforundan ödün vermeden, enerji tasarrufu sağlamak için
alınabilecek üç önlem vardır Bunlar, yüksek verimli cihazların kullanılması, otomasyon
sistemleri ve ısı yalıtımıdır Bu üç önlem arasında ilk sırayı ise ısı yalıtımı alır Etkin bir ısı yalıtımının yapılmadığı binalarda, enerji tüketimi çok fazladır Hesaplamalar, etkin bir ısı yalıtımı ile yapılarda ortalama yüzde 50 enerji tasarruf edilebileceğini ortaya koyuyor Enerjinin verimli kullanılmaması, çevre kirliliğine neden olurken doğal yasamı da olumsuz etkiliyor

2) Isı Yalıtımı Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar
Enerjinin etkin kullanımını sağlayacak ısı yalıtımı önlemleri, fosil yakıt tüketimini azaltarak, küresel ısınmaya yol açan sera gazı emisyonlarının azalmasında önemli bir rol oynayacaktır Yanı sıra ısı yalıtımı, yaz aylarında soğutma için kullanılan ve ozon tabakasına zarar veren soğutucu gazlara duyulan ihtiyacı da azaltacaktır Azalan enerji gereksinimi; elektrik ihtiyacını, dolayısıyla elektrik üretimini ve üretimde kullanılan fosil yakıt miktarını; böylelikle de gaz salınımını azaltmış olacaktır

3) Isı Yalıtımı Isıl Konfor Sağlar

İç yüzey sıcaklıkları ile ortam sıcakları arasındaki farkı azaltmak için ısı yalıtımı gerekir Isı yalıtımı ile mekânın her noktasında homojen bir sıcaklık sağlanır ve hava akımları engellenir Bu da hem konforlu hem de sağlıklı bir ortam sağlar
iç ortamda üretilen su buharı, yapılara zarar veren bir potansiyele sahiptir Su buharı; basınç farkı nedeniyle ısı akımı ile aynı yönde hareket ederek yapı elemanının gözeneklerinden geçer ve dış ortama ulaşmaya çalısır Su buharının yapı elemanı içerisindeki bu geçişi sırasında, doyma veya daha düşük sıcaklıkta bir yüzeyle temas etmesi durumunda buharın bir kısmı yoğuşarak su haline geçer Yapı elemanları içerisinde birikerek yapıya ve konforumuza zarar verir Yoğuşma iç yüzeyde veya yapı elemanları içine meydana gelebilir Bu nedenle, yapı elemanları tasarlanırken mutlaka yoğuşma kontrolü yapılmalıdır

4) Isı Yalıtımı Sağlıklı Yasam Sunar

Isı yalıtımsız mekânlarda, oluşan nemin hastalıklarla ilişkisi bilinmektedir Nemli ortamlar, mikroorganizmaların üremesi için uygun koşulları yaratır Bu da ortamdaki havanın solunum yolları için zararlı hale gelmesine yol açar Nemli ortamlar ve bu ortamlardaki küf oluşumu özellikle küçük çocukların astım hastalığına yakalanma riskini büyük ölçüde artırır Standartlara uygun olarak yapılmış ısı yalıtımı, tüm bu sorunların oluşmasını önler
Bunun dışında aşırı fosil yakıtı tüketimi sonucu oluşan hava kirliliği insanları sağlık ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine de yol açıyor Hava kirliliğinin nefes darlığı,
astım, bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonları ve zatürree gibi göğüs hastalıklarına yakalanma olarak kendini gösteren etkilerinin yanı sıra diğer psikolojik rahatsızlıkları tetiklediği de biliniyor Isı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerji miktarı daha az olacağından, hava kirliliği de azalacaktır

5) Isı Yalıtımı İlk Yatırım ve İşletme Maliyetlerini Azaltır

Yukarıda ele aldığımız doğrudan yararlarının dışında ısı yalıtımının, dolaylı birçok faydası vardır Isı yalıtımı yapılan yeni binalarda ısınma için daha az enerji gerekeceğinden, kazan büyüklüğü, radyatör sayısı ve kalorifer tesisatının diğer ekipmanları daha az kullanılır Radyatör sayısının ve dilimlerinin azalması, odaların kullanım alanını da artıracaktır Isı yalıtımının yaygınlaşması bu alanda yatırımları artıracak ve bu da işsizliği azaltıcı bir gelişme olacaktır Aynı zamanda tesisatlarda yapılan ısı yalıtımı, tesisatları korozyondan koruyarak ömrünü uzatacaktır

6) Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı binaların; çatılarına, dışa veya garaj, depo gibi kullanılmayan bölümlere bakan duvarlarına, toprak veya içerisinde yaşanmayan mahaller ile daireleri ayıran döşemelerine, tesisat boruları ile havalandırma kanallarına yapılır Ayrıca özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kısın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır Böylece ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiden tasarruf sağlanır
Duvarlarda yalıtım ise, çeşitli malzemelerin genellikle duvarlara monte edilmesiyle, binanın dışından, içinden veya iki duvar katmanının arasından yapılabilir Dıştan yapılan uygulamalar ile cephenin tümüne ısı yalıtım malzemeleri sabitlenebildiğinden; ısı köGoogle Page Rankingüleri oluşmaz Aynı zamanda uygulama dış taraftan yapıldığı için duvarlar sıcak kalır ve yoğuşma meydana gelmez Dış cephelerde kullanılacak olan ısı yalıtım levhaları bu uygulama için özel olarak üretilmiş olmalıdır

7) Isı Yalıtımı Malzemeleri

Isı yalıtım malzemeleri; ısı kayıp ve kazançlarının azaltılmasında kullanılan yüksek ısıl dirence sahip özel malzemelerdir Avrupa standartlarında ısı iletkenlik katsayıları 0,06-0,10 W/m K’nin altında olan malzemeler, ısı yalıtım malzemeleri olarak tanımlanır
Duvar (dolgu duvar, kolon kiriş), döşeme, çatı uygulamaları:
_ Cam yünü [TS 901 / TS 901-1 EN 13162]
_ Taş yünü, [TS 901/ TS 901-1 EN 13162]
_ Genleştirilmiş polistiren (EPS) [TS 7316 EN 13163]
_ Ekstrüde polistiren (XPS) [TS 11989 EN 13164]
_ Poliüretan (PUR) [TS EN 13165]
_ Fenol köpüğü [TS EN 13166]
_ Cam köpüğü [TS EN 13167]
_ Ahşap yünü levhalar [TS EN 13168]
_ Genleştirilmiş perlit (EPB) [TS EN 13169]
_ Genleştirilmiş mantar(ICB) [TS EN 13170]
_ Ahşap lifli levhalar [TS EN 13171]

wwwyurdanyapicom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com