Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geçmişi, gelmişi, yapay, zeka

Yapay Zeka Nedir? / Yapay Zeka Nedir? Gelmişi Geçmişi?

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yapay Zeka Nedir? / Yapay Zeka Nedir? Gelmişi Geçmişi?

- Yapay Zeka Nedir - Neden Yapay Zeka - Yapay Zeka Ne işe yarar? İnsanlar; varolduklarından bu yana makinelere ve aletlere bağımlı yaşamışlardır Aksi takdirde bilimin, teknolojinin, sanatın, kültürün, kısaca insanların gelişmesi imkansızlaşıcaktı

Peki asıl amacımız nedir? Makineleri kullanarak daha az emek verip daha çok iş almak
Asıl amacımız hiç emek vermeden daha çok iş alabilmek Yani bir robot olsa da bizler için herşeyi yapsa, her sorunu çözse, her işte bize hizmet etse diye bekliyoruz Bence biraz bencil bir düşünce…
Yine de böyle bir sistem işimize çok yarıyacaktır Peki nasıl? Nasıl yapılmalı ki yapay – zeka gerçekleşebilsin? Önemli olan nokta nedir? Bunlara benzer birçok sorunun cevabını makale de bulabilirsiniz

GİRİŞ
İnsanlar; çoğu zaman, makinelerin ve bunları yöneten sistemler olan bilgisayarların; zekasız ve tamamen aciz olduğunu söylerler Ben şahsi görüşümü buna tam ters olarak ifade edebilirim İnsan dediğimiz canlı, birçok karmaşık sisteme sahiptir
Örnek vermek gerekirse; aşk, kin, nefret, tembellik, ihanet, sabır, ahlak, alışkanlık, dostluk, akıl Bu ve bunun gibi duyguları/sistemleri -- tüm olarak -- hepsini olmasa da bilgisayar ortamına aktarmak mümkündür
Birçoğunun, yapay zeka sistemlerinin geliştirilebilecek olabileceği konusunda hemen 'HAYIR' dediğini duyar gibiyim Ancak olaya hiç ama hiç objektif bakmamışız Eğer programlama biliyorsanız, veritabanı biliyorsanız, felsefe ve psikoloji ile ilgileniyorsaniz ve birazda önyargısız düşünürseniz aşağıda anlatmak istediklerimi daha kolay kavrayacaksınız

Evet, "İnsanlar çoğu zaman makinelerin ve bunları yöneten sistemler olan bilgisayarların zekasız ve tamamen aciz olduğunu söylerler" demiştim Doğrudur Bu fikri savunan kişilere nedenini sorduğumda, 'bilgisayarlar düşünemez' cevabını alıyorum
Konuya başlamadan belirtmek istediğim birkaç önbilgi bulunmaktadır Yapay zeka'nın her ne kadar bazı kitaplarda tanımlaması olsada tam olarak bir ifadesi bulunmamaktadır
Ama biz; "Çağa uygun ve benimsetilmiş yöntemlerle ve sistemlerle kendi kendine karar verebilen, düşünüp işlemleri algılayan ve insanın yaptığı birçok işlemi yapabilecek olan, bu yaptıklarını Felsefe – Matematik – Bilgisayar - Psikoloji – Biyoloji bilimlerini kullanarak gerçekleştiren sistemlere Yapay Zeka sistemleri denir" diye bir tanım kullanabiliriz Ancak biraz önce de belirttiğim gibi aslında Yapay Zeka'nın tam olarak bir tanımı bulunmamaktadır Aynen felsefe de olduğu gibi
Zaten yapay zeka; felsefenin bir ürünüdür Tabi bunun gibi içinde birçok bilimi barındırır
Yazımda bazı yerlerde yapay zeka yerine YZ veya AI(Artficial Intelligence) kullanmış olabilirim Lütfen bunları yapay zeka veya yapay zeka sistemleri olarak algılayınız
Aslında görüşüm; insanların hiçbir zaman, insan kadar mükemmel bir sistemi yapabilemeyeceklerini savunuyor Fakat bu insan zekasına yakın olan sistemlerin yapılamaması anlamına gelmemektedir

Az önceki 'bilgisayarlar düşünemez' cevabına şöyle bir soru ile yanıt vereyim Olay sadece düşünmek mi? Eğer düşünen bir sistem olsa, hemen bu bir insandır diyebilecek miyiz? Asıl buna 'HAYIR' cevabını vermeliyiz Dediğim gibi insan birçok duygu ve sisteme sahip bir varlıktır
Yani düşünmek, tek bir sistem değil içinde birçok sistem barındıran bir temel sistemdir Ve biz bu sistemlerin hepsini yapamayız Bu imkansızdır Fakat hepsini değil de birçoğunu yapabiliriz Peki ben bunu size nasıl ispatlıyacağım

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com