Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alifakılı, bilgi, hakkında, köyü, sarıkaya, yozgat

Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

Sarıkaya Alifakılı Köyü - Alifakılı Köyü Hakkında - Alifakılı Köyü Tanıtımı - Alifakılı Köyü Resimleri

Alifakılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

Köyümüz Yozgat'a 96 km mesafede Sarıkaya İlçesi'ne bağlıdır Tipik bir Orta Anadolu kırsalı durumundadır Sarıkaya-Çayıralan karayoluna 3 km mesafede bulunur Güneyinde Babayağmur Kasabası, kuzeyinde Baraklı Köyü, doğusunda Konuklar(Ürneç) ve Menteşe, batısında da Boyalık köyü vardır Kurak iklimi ile kuru tarım yapılır Daha önceki yılarda kısmen hayvancılık görülürdü ancak, Anadolu'nun birçok köyü gibi göç vermesi hem nüfüsu azaltmış hemde hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir
1980 li yıllardan itibaren demografik yapıda çok ciddi yaşlanma olmuştur Bunun nedeni gençleri eğitim ve iş gerekçesiyle çeşitli şehirlere göç etmeleri yüzünden karşılaşılan bir durumdur
Üniversitelileşme oranı oldukça yüksek olan köyümüz maalesef bu potansiyelini yeterince değerlendirememiştir Yetişmiş kalifiye köylüler bu özelliklerini köyleri yararına pek kullanmamıştır

Coğrafya

Yozgat iline 96 km, Sarıkaya ilçesine 18 km uzaklıktadır En yakın komşu köyler Boyalık,Karahallı,Babayağmur,K onuklar ve Baraklı köyü

Altyapı bilgileri

Sağlık Evi Yok
Sağlık Ocağı Yok

İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi Yok
PTT Acentası Yok

Su Şebekesi Var
Kanalizasyon Yok

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com