Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, hafik, hakkında, kamışköy, köyü, sivas

Kamışköy Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kamışköy Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

Kamışköy Köyü Hafik resimleri - Kamışköy Köyü Hafik hakkinda bilgiler

Kamışköy, Sivas ilinin Hafik ilçesine bağlı bir köydür

Tarihi

köyümüzün adı eskilerde kamiş köyü önünden gecmekte olan kamış suyu kenarında bol miktarda kamiş otu bulunurmuş ve ismini o otlardan aldığı rivayet edilmektedir

Kültür

köyümüzün geleneksel yemekler sivasın milli yemeği olan madımak başta olmak üzere ayran aşı ,tava katmeri,fırın kömbesi,ve bunzer yöresel yemekler yenmektedir,düğünlerde genelde köy mantısı ,yahni ,ekşili aş yemekleri ile helva en cok tercih edilen yemeklerdir

Coğrafya

Sivas iline 66 km, Hafik ilçesine 27 km uzaklıktadırköyümüz doğuda şahin köyü kuzeyde alanyurt cakmak esenli köyleri,batıda otmanalan ekingölü alibeyli akkaya kuzeyde kaytrmış güneydoğusunda maden köyleri ile komşu olmaktadır oldukça geniş bi coğrafyası vardır ve yazları tarihi bakırbeli yaylasına yaylaya cıkmak bizim köye özel bir ayrılacılıktır ayrıca yeni yapılan özen barajı tamamen dolduğu zaman köyümüz baraj manzalı hale gelmektedir ve buda ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir köyümüz kışın 5 ay yoğun kar yağişi almaktadır ilkbahar cok ayrı bir güzellikte yaşanmaktadır bizim köyde her dağ ayrı bir renk cümbüşü yaşatmaktadırama yaylamız bir başka güzellik arzeder ve sivas il merkezi uzak olmasına rağmen şehirde yaşayanları cezbeder yazın genelde kurak anadolu iklimi hüküm sürerilkbahar ve sonbaharda bol miktarda yagmur almaktadır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 131
1997 129

Ekonomi

köyümüz maalesef artık ekonomik olarak herhangi bir deger üretemez olmuştur ve diğer anadolu köylerinde olduğu gibi yazın emekli vatandaşlarımızın köye dönmesi ile bir canlılık yaşanmakatadırtarım ve hayvancılık hrhangi bir gelir getrimdiği için oldukça azalmıştır ve sadece aileler kendi ihtiacı için 3-4 büyük baş hayvanbulundurmaktadır başkada bir ekonomik gelişme yoktur

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa Zıba
1999 - ben
1994 - ben
1989 - ben
1984 -ve yıne ben

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com