Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > İç Anadolu Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, boruktolu, hakkında, konya, köyü, meram

Boruktolu Köyü Hakkında Bilgi Meram Konya

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Boruktolu Köyü Hakkında Bilgi Meram Konya

Meram Boruktolu Köyü - Boruktolu Köyü Hakkında - Boruktolu Köyü Resimleri - Boruktolu Köyü Tanıtım

Boruktolu Köyü 'nün 1770 yıllarındaa kurulduğu sanılmaktadır Köy Konya Karaman yolunun 20 kilometresinde sağ tarafta bulunmaktadır Bu köyün adıyla ilgili efsaneye Boruktolu Köyü İlköğretim Okulunda Türkçe Öğretmenliği yapan Sevilay Ayva'nın Boruktolu Köyü'ndeki Adet ve İnanışlar üzerine yapmış olduğu bir çalışmada ulaştım Buradaki adet ve inanışları bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım Birbirinden ilginç adet ve inanışları da en az efsaneler kadar merakla okuyacağınıza inanıyorum Kimi adet ve inanışların sizin bölgelerde de olduğunu göreceksiniz kimileri ise bu bölgeye özgü olarak ilk kez karşılaşacaksınız İsterseniz sözü uzatmadan gelelim efsanemize

Boruktolu Köyü Adının Efsanesi

Ahmet adında Konyalı bir çoban yaylaya çıkmak amacıyla köyün olduğu yere gelir Bu bölgede de bol miktarda boruk adı verilen yabanî bir ot yetişmektedir Ahmet çobanlık yaptığı için barınmak amacıyla bu otlardan kendisine bir tol (ev) yapar Ahmet’in düzenini ve bu bölgenin verimliliğini gören diğer çobanlar da buraya yerleşirler Onlar da boruk otundan evler yaparlar Böylece köyün adı da “boruk otundan yapılmış tol (ev)”anlamına gelen Boruktolu olmuştur

Boruk : dağlarda yetişen kokulu süpürge ve yakacak olarak kullanılan bir ot türü olarak internette tanımlanıyor fakat bu ot ile ilgili olarak görsel materyal bulamadım

Boruktolu Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com