Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
doğru, helakinin, istemesiyle, karunun, mudur, musanın, olduğu

Karun'un Helakinin Hz. Musa'nın İstemesiyle Olduğu Doğru Mudur?

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Karun'un Helakinin Hz. Musa'nın İstemesiyle Olduğu Doğru Mudur?

Bu bilgi Taberî tefsirinde (Kasas, 28/81 ayetin tefsiri) görmek mümkündür İbn Abbas’a dayandırılan bu rivayete göre, Hz Musa İsrail oğullarına zekâtı bir vecibe olarak yükleyince, Karun bunu hazmedemedi ve bir onları bir araya toplamış, “Ey İsrail oğulları! Musa şimdiye kadar size ne emrettiyse ona itaat ettiniz Şimdi de mallarınıza el koymak istiyor” dedi Onlar “Sen bizin büyüğümüzsün, bize neyi emredersen onu yaparız” dediler Bunun üzerine Karun, “bana Falanca fahişe kadını çağırın, kendisine –istediği- miktarda bir mal verin ve Musa’yla birlikte olduğunu söylemesini sağlayın” dedi ve bu emri derhal yerine getirildi

Bu planın uygulanması için Karun Hz Musa’ya gitti ve “gel de şurada –öğütlerini dinlemek üzere- toplanmış bulunan İsrail oğullarına biraz nasihatte bulun” diye ricada bulundu Bunun üzerine Hz Musa kalkıp oraya gitti ve “Ey İsrail oğulları! Bilesiniz ki, kim hırsızlık yaparsa onun elini keseriz Kim birine zina iftirasında bulunursa onu kırbaçlarız Kim de zina ederse –eğer evli değilse ona yüz kırbaç vururuz, evliyse ölünceye kadar kırbaçlarız/recmderiz” dedi Bu fırsatı kaçırmak istemeyen Karun, “O kişi sen de olsan?” diye sorunca, Musa: “Evte ben de olsam!” diye cevap verdi

Bunun üzerine Karun “İsrail oğulları senin falanca kadınla birlikte olduğunu söylüyorlar” dedi Hz Musa “çağırın o kadını, eğer öyle bir şey derse o zaman dediği doğrudur” dedi Kadını çağırdılar geldi Hz Musa “Bunların iddia ettikleri gibi gerçekten ben seninle birlikte oldum mu?” diye sordu Kadın “hayır, yalan söylüyorlar Sana bu iftirayı atmam için bana para verdiler” deyince, Hz Musa hemen oracıkta secdeye kapandı

Cenab-ı Hak ona vahiy ederek “Bu gün yeri senin emrine verdim, istediğini ona emredebilirsiniz” diye buyurdu Bunun üzerine Hz Musa yere “bunları yutuver!” emrini verdi Her komutta yer onları biraz daha yutuyordu Önce dizlerine kadar, ardından bellerine kadar, sonra boyunlarına kadar yutmaya başladı Bu arada onlar Hz Musa’ya yalvarıp yakarıyorlardı

Ancak celalli olmakla meşhur olan Musa peygamber, onları tamamen yutması için yere emrini sürdürdü Ve nihayet yerine dibini boyladılar Bunun üzerine Allah Musa’ya vahiyle şunu bildirdi: “Benim kullarım sana bu kadar yalvardıkları halde sen onlara acımadın Eğer onlar bana yalvarsalardı onlara yakın ve çağrılarına cevap verdiğimi göreceklerdi” (Taberî, ilgili ayetin tefsiri)

-Hz Musa’ya atılan bu çamur sadece onun şahsını değil, elçisi olduğu vahyi de lekedâr edecekti Bu sebeple Hz Musa, böyle büyük bir hıyanet ve cinayeti affedemezdi

-Allah’ın affetmesine gelince; Belki daha işin başında yalvarmışlar ki, daha ümitlerini kesmemişlerdi Metinde “mucib/icabet eden olduğumu görürlerdi” şeklinde ifade edilmiş ki bu, affetme anlamına gelmeye bilir Çünkü, icabet etmek mutlaka dediklerini yapmak anlamına gelmez Buna göre, Hz Musa’nın onların seslerini duymazlıktan gelmesine karşılık, Allah onlarına bu çağrılarını duymazlıktan gelmeyip “ne istiyorsunuz?”diye cevap verecekti Ama bu kadarcık bir icabet, onları affetme anlamına gelmeyebilir

-Aynı rivayete yer veren Razî, bunu şöyle izah etmiştir:

Allah’ın “Eğer onlar bana yalvarsalardı” anlamına gelen sözlerinden anlaşılması gereken şeye, “onların daha önce yaptıkları iftiralarından vazgeçip tevbe ederek yalvarsalardı” şeklinde olmalıdır Çünkü, Hz Musa’nın onlara verdiği bu ceza Allah’ın izni dışında olamaz (Razî, ilgili ayetin tefsiri) Şunu da belirtelim ki, Razî “eğer bu rivayet sahih ise” kaydını koyarak bunun zayıf olduğuna işaret etmiştir (agy)

Selam ve dua ile
Sorularla İslamiyet Editör

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com