Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevap, hakkında, karataş, kaza, mustafa, namazları, soru

Mustafa Karataş - Kaza Namazları Hakkında Soru Cevap

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mustafa Karataş - Kaza Namazları Hakkında Soru Cevap

mustafa karataş dini soru cevap - kaza namazları hakkında soru cevap - kaza namazları hakkında

Soru :

Hocam ben 21 yaşındayım geçen ramazan namaza başladım Önceden de namaz kılıyordum ama hiç 5 vakit namaz kılmamıştım En az 10 yıllık namaz borcum var diye düşünüyorum, fazla olsun eksik olmasın kaza namazlarını şöyle kılıyorum; Sabah namazında: normal 2 rekat sünnet 2 rekat farz sonra 2 rekat kazaya niyet ediyorum Öğle namazını:ilk 4 rekat sünneti kazaya yerine kılıyorum sonra 4 rekat farz ve son 2 sünnet Nafile de kılmıyorum farz borcum olduğu için Doğru mu yapyorum acaba size sormak istedim Diğer sorum da ben şu an çalışmıyorum iş bulunca namazlarımı aksatacak yerlerde bana namaz kılmaya imkan verilmeyen yerlerde çalışmam doğru mu? Son sorum da askere gideceğim 1 sene sonra, orada fazla vakit bulamazsam sadece farzları kılsam sünnetleri ve kazaları kılmasam bana bir günahı olur mu Allahın selamı üzerinize olsun

Cevap :

Hanefi mezhebine göre kaza namazı borcu olanlar sünnet namazlarını bırakmazlar, farzlarla birlikte onları da kılarlar Kazaları ayrıca kılarlar Diğer mezheplere göre kaza namazı varken nafile namaz kılmak hoş karşılanmamıştır Kaza namazlarına önem verilmekle birlikte mümkün olduğunca sünnet namazlar da terk edilmemelidir
Bir müslüman, her zaman ve zeminde Allah'ın emrettiği ya da yasakladığı hususlarda azami dikkat ve gayret gösterilmelidir Namaz da bu emirlerden biridir ve de en önemlisidir Onun için işe girerken, bir iş yaparken, bir yere giderken, kısacası hayatın her alanı namaza endeksli olmalıdır Mazeretsiz olarak namazı kazaya bırakmak da ayrıca bir günahtır
Askerlik süresinde namazları tam olarak kılabilenler bunu yaparlar Fakat mekan ve süre kısıtlıysa zarureten sadece farzlarını da kılabilirler Kaza namazlarını da askerlik süresince imkan bulunamıyorsa kılmayabilirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com