Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dair, hadis, hayata, kırk

Hayata Dair Kırk Hadis

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hayata Dair Kırk Hadis

Dua;

“Kim benim hadislerimden kırk tanesini öğrenip başkasına da öğretirse, Allah onu, Kıyamet gününde bilginler ve fakihler arasında diriltsin

Hadisler:

1 “Muhakkak ki Allah, ümmetimin kalplerindeki kötü arzu ve meyilleri, söz ve fiil haline çıkarmadıkları müddetçe affeder

2 “Bana dünyanın nimeti verilse dahi, birinin taklidinin yapılmasını ve kötülenmesini asla sevmem ve istemem buyurdu

3 “İnsanların en kötüsü, şunlara bir yüzle, bunlara da başka bir yüzle davranan ikiyüzlü kimsedir

4 “Göz yaşarır ve kalp üzülür Fakat biz Rabbimizin hoşnut olmayacağı bir söz söylemeyiz

5 “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim iyi bir iş yaparsa, ona on misli sevap veririm Dilediğime göre daha da artırırım Kim bir kötülük yaparsa, onun karşılığı ise bir tek günahtır Dilersem, onu affederim de””

6 “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim Bana yürüyerek gelirse, Ben ona kaşarak gelirim Kim Bana şirk koşmamak şartıyla dünya dolusu günah ile gelirse, Ben onu o kadarlık bir mağfiretle karşılarım””

7 “Size yasaklamış olduğum şeylerden sakınınız Emrettiğim şeyleri de gücünüz yettiği kadar yerine getirmeye çalışınız Çünkü sizden önceki milletleri lüzumsuz yere çok soru sormaları ve peygamberlerine karşı çıkmalarından başka bir şey helak etmemiştir

8 “Ümmetimden, yüz çevirenler müstesna, hepsi Cennete girer “Ey Allah’ın Resulü, yüz çevirenler kimlerdir?” dediler Peygamberimiz (asm): “Bana itaat edenler Cennete girer, karşı gelenler de yüz çevirmiş olurlar” buyurdu

9 “Sizler Kıyamet Günü’nde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız Öyle ise, güzel isimler seçiniz

10 “Şüphesiz ki, İslam garip olarak başladı ve bir gün yine garip hale dönecektir Ne mutlu o gariplere!”

11 “Resulüllah’tan (asm) bir şey istenip de ona “Hayır!” dediği asla görülmemiştir

12 “Sizin en hayırlılarınız, görüldüğünde Allah’ı hatırlatan kimselerdir

13 “Din nasihatten ibarettir

14 “Verdiğini Allah için veren, vermediğini Allah için vermeyen, sevdiğini Allah için seven, sevmediğini de Allah için sevmeyen kimse, imanını kemale erdirmiş olur

15 “Hiçbiriniz, kendisi için arzu ettiğini, din kardeşi için de arzu etmedikçe tam iman etmiş olmaz

16 “Çalışınız, kendinizi bırakmayınız Çünkü herkes ne için yaratılmışsa, o iş kendisine kolay hale getirilir

17 “Resulüllah (asm): “Allah bir kul için iyilik murad ettiği zaman, onu çalıştırır” buyurdu “Ya Resulüllah, nasıl çalıştırır?” denildi Resulüllah (asm): “Ölümden önce iyi işler yapmaya muvaffak kılar” diye cevap verdi

18 “Müslüman olan geçimine yetecek ölçüde rızık verilen ve Allah’ın verdiklerine de kanaat etmiş olan kimse, gerçekten kurtuluşa ermiştir

19 “Üç türlü el vardır: Allah’ın en üstün Kudret eli, bunun peşinden gelen veren el, dilencinin daima altta bulunan eli Öyle ise ihtiyacından fazlasını muhtaçlara ver Bu hususta mücadele etmekten de geri durma

20 “Akrabası olsun olmasın, yetimi himaye edip yetiştiren, malını koruyup geliştiren kimse ile ben Cennette şu iki parmak gibi beraber olacağız

21 “Kim bir Müslüman’ın veya kardeşinin malını almak için yalan yere yemin ederse, Allah’ın gazabına uğramış olarak huzuruna varacaktır

22 “Müslüman, bir ağaç dikerse, o ağaçtan yenilen, mutlak onun için sadakadır O ağaçtan çalman, onun için sadaka, yabanı hayvanların yediği sadaka, hatta kuşların yediği dahi onun için sadakadır Hasılı, kim o ağacın meyvesinden yerse, mal sahibi için mutlaka sadaka olur

23 “Zenginlik mal çokluğundan değildir Asıl zenginlik gönül zenginliğidir

24 “Allah tarafından kendisine takdir edilene razı olması, insanoğlunun mutluluğundan ve Allah’tan hayır dilemeyi terk etmesi de bedbahtlığındandır Yine, Allah tarafından kendisine takdir edilene karşı şikayetçi olması, insanoğlunun bedbahtlığındandır

25 “Kuvvetli Mü’min zayıf Mü’minden daha hayırlı ve Allah’a daha sevimlidir Her ikisinde de hayır vardır Sana faydası olan şeyleri yapmaya bak Allah’tan yardım dile ve istemekte acizlik gösterme

26 “İyilikten başka bir şey ömrü artırmaz ve duadan başka bir şey de kazayı önlemez

27 “Şurası muhakkaktır ki, Allah, ümmetimden yanlışlık, unutkanlık ve zorlama neticesi meydana gelen günahı kaldırmış, onları günah saymamıştır

28 “Amellerin en üstünü, sevdiğini Allah için sevmek ve sevmediğini de Allah için sevmemektir

29 “Kimde üç haslet bulunursa, o kimse imanın lezzetini almış olur: Sevdiğini ancak Allah için sevmek, Allah ve Resulünü her şeyden daha çok sevmek, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra, tekrar küfre dönmekten ateşe atılacakmışçasına nefret etmek

30 “Ümmetimin hali yağmura benzer Başlangıcının mı, yoksa sonunun mu hayırlı olduğu belli değildir

31 “Resulüllah (asm) iki şeyden birini tercih etmek durumunda olduğu zaman, günah olmadığı müddetçe, daima kolay olanını tercih ederdi Eğer günah söz konusu olursa, insanlar arasında ondan en çok uzak duran da yine O olurdu Resulüllah (asm) Allah’ın haram kıldığı şeylerden birinin işlenmesi dışında, kendi şahsı ile ilgili bir meseleden dolayı asla kin tutup öç almamıştır

32 “Bir kimsenin bir meseleyi kesin olarak bilmeden “Zannettiler ki” diye söylemesi çok kötüdür

33 “Evladım, kalbinde hiç kimseye karşı kötülük yapmak düşüncesi olmadan yaşamaya gücün yeterse, yap Kim Sünnetimi yaşatırsa, beni sevmiş olur Ve beni seven kimse de, Cennette benimle beraberdir

34 “Kim, dinimizde olmayan bir yenilik çıkarırsa, o reddolunmuştur

35 “Şüphesiz Allah, sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz Ancak amellerinize ve kalplerinize bakar

36 “Allahü Teala şöyle buyurur: “Kim Bana bir karış yaklaşırsa, Ben ona bir arşın yaklaşırım Kim Bana bir arşın yaklaşırsa, Ben ona üç arşın miktarı yaklaşırım””

37 “Ahiret hayatına nispeten dünya hayatı, birinizin parmağını denize daldırması gibi bir şeydir Parmağını denize daldıran baksın bakalım, ne kadar su vardır parmağında?”

38 “Üç grup insanla Allah, Kıyamet Günü konuşmayacak, yüzlerine bakmayacak, temize de çıkarmayacaktır Hem onlar için pek acıtıcı bir azap da vardır Bunlar: Verdiğini başa kakan, elbisesini sırf gurur ve gösteriş kastıyla giyen ve yalan yere yemin ederek malına müşteri çekenlerdir

39 “Kendisine bir şey verilen kimse, karşılığında vereceği bir şeyi varsa, versin Yoksa veren kişiye hayır dua etsin Çünkü böyle yapan, bu şekilde teşekkür etmiş olur Ve her kim de dua etmeksizin susarsa, yapılan iyiliğe nankörlük etmiş olur

40 “Her kim duyulsun diye iş yaparsa, Allah onun kıymetsizliğini duyurur Her kim de gösteriş olsun diye bir iş yaparsa, Allah da onun riyakarlığını, ikiyüzlülüğünü ve kıymetsizliğini teşhir eder

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com