Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hadisi, hakkındaki, kıskançlık, şerifler

Kıskançlık Hakkındaki Hadis-İ Şerifler

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kıskançlık Hakkındaki Hadis-İ Şerifler

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah kıskançtır, mü'min de kıskançtır Allah'ın kıskanması, mü'minin Allah'ın haram ettiği şeyi yapmasıdır
Ravi: Ebu Hüreyre Kaynak: Buhari, Nikah 107; Müslim, Tevbe 36, (2761); Tirmizi, Rada 14, (1168)

Resulullah (sav)'ı işittim, şöyle diyordu: "Allah'dan daha kıskanç kimse yoktur Bu sebeptendir ki fevahişin (fuhuş) açığını da kapalısını da haram kıldı Medihten Allah kadar hoşlanan bir kimse de yoktur Bu sebeptendir ki nefsini medhetmiştir"
Ravi: İbnu Mes'ud Kaynak: Buhari, Nikah 107, Tefsir, En'am 7, Tefsir A'raf 1, Tevhid 15; Müslim, Tevbe 33, (2760); Tirmizi

Safiyye (ra) gibi güzel yemek yapanı görmedim (Bir defasında) Resulullah (sav) benim odamda iken, Safiyye ona yemek yapıp [göndermişti> Çok şiddetli bir kıskançlık hissettim Öyle ki beni bir titreme sardı (Gidip) kabını kırdım, sonra da pişman oldum ve: "Ey Allah'ın Resulü" dedim, "yaptığım bu hareketin keffareti nedir?" "Tabağa aynıyla tabak, yemeğe misliyle yemek" buyurdular

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com