Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Akdeniz Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erdemli, hüsametli, köyü, mersin

Hüsametli Köyü Erdemli Mersin

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hüsametli Köyü Erdemli Mersin

Erdemli Hüsametli Köyü Bilgileri - Hüsametli Köyü Hakkında - Hüsametli Köyü Tanıtımı - Hüsametli Köyü Resimleri

Hüsametli,Mersin Erdemli ilçesine bağlı bir köyüdür

İlçe: ERDEMLİ

İl:MERSİN

İle Uzaklığı:57 km

İlçeye Uzaklığı:23 km

Rakım:840 m

Nüfus:

2000:524
1997:0

Hüsametli, Mersin ilinin Erdemli ilçesinin bir köyüdür Rakımı 700 metre olan köyün Erdemli'ye uzaklığı 21 km'dir

Ulaşım

Köye köy minibüslerleri ile ulaşmak mümkündür

Eğitim

Köy ilköğretim okulunda 5 sınıfa kadar eğitim-öğretim yapılmaktadır 2 kademe eğitim-öğretim için öğrenciler Arslanlı ilköğretim okuluna taşınmaktadır Köyde okuma-yazma oranı yüksektir Her aileden en az 2-3 kişi memur olarak çalışmaktadır

Sağlık

Köyde sağlık ocağı vardır nizamettin şahin

Nüfus

2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 438'dir Köyde yazlık nüfus 1200 civarında olmaktadır Köyde 200 hane vardır

Cami

Köydeki mevcut caminin üst katları yapılmakta inşaatı devam etmektedir

Mahalleler

Merkez, Halaza ve Üçayaklı olmak üzere üç mahalleden oluşmuştur

Yetiştirdiği ürünler

Yayla sebzeciliğinde domates, salatalık ve fasulye yetiştirilmektedir Köyde meyve yetiştiriciliği de yapılmaktadır Elma, erik ve şeftali yetiştirilen meyvelerdir Köyde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak derecede buğday ve arpa ekimi yapılmaktadır

Geçim kaynağı

Çiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır Fazla olmasa da küçükbaş ve büyükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır

Tarihi eserler

Köy ve çevresinde Roma ve Bizanslılar'dan kalma tarihi kalıntılar göze çarpmaktadır Üçayaklı mahallesinin üstünde kale ve zindan harabeleri vardır Hisarın Kalesi ve Çukurun Harabeleri en önemli eserlerdendir Köyün çevresinde ören yerleri, kral mezarı, lahitler, mezarlar ve sütunlu harabeler mevcuttur arkolok nizamettin

Su

Köyde içme suyu sıkıntısı yoktur Lemas çayından sulama amaçlı cazibe yoluyla su getirilmektedir

İklim

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir Köy orta bahşiş bir iklime sahiptir Daha yukarılara çıkıldıkça yaylalarda hüküm süren iklimle karşılaşırız

Köy hakkında genel bilgi

Adını, 1800'lü yıllarda köye yerleştirilen Hüsamettin adındaki bir Türkmen Beyi'nden aldığı söylenen Hüsametli köyü, tepelerle çevrili bir alanda kuruludur Düzlüklerde düdenler vardır Köye ne kadar yağmur yağarsa yağsın hiç su birikintisi olmamaktadır Tarım arazisi dışındaki araziler fundalıklarla çevrilidir

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com